Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Psikolojide Perhiz Nedir?

Psikolojide Perhiz Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Perhiz;  alkol, cinsel ilişki, alış veriş, kumar gibi aktivitelerden kişinin tamamen kaçışını ifade eder. Genelde tehlikeli ya da sorunlu davranışlardan uzaklaşmak için kullanılan bir stratejidir.

abstinence3

Perhiz, sınırlı tüketim ya da öz-kısıtlama gibi kavramlarla karıştırılmasına karşın, perhizde bir maddeden ya da bir davranıştan tamamen kaçınma vardır. Örneğin, kendisine sınır koymak isteyen biri alkolünü kısıtlarken, perhiz yapan birisi tamamen alkolik içecekleri tüketmeyi reddeder.

Perhiz cinsel davranışlar konusunda özellikle ergenlerde ve gençlerde oldukça yaygındır. Örneğin, eşinden başka birisiyle cinsel ilişkiye girmeyen birisi perhizde sayılmazken, evlenene kadar cinsel deneyim yaşamayı reddeden birisi perhiz içerisindedir.

Perhiz, Adsız Alkolik gruplarında da sıkça kullanılan 12 adımlı programların içerisinde yer almaktadır ve bağımlılık yapıcı her türlü maddeden kaçınmayı içermektedir. Bunun nedeni, alkol dışında başka bir bağımlılık yapıcı madde almanın bile alkol için olmasa bile diğer maddeler için bağımlılık davranışını tekrar ortaya çıkarabileceği düşüncesidir.

 Cinsel Perhiz

Cinsel perhiz özellikle cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan ve hamilelikten korunmak için sıkça yapılmaktadır. Amerika’daki dini programı baskın olan liselerde öğrencilere yapılan cinsel içerikli eğitimlerde, evlenene kadar hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girilmeyerek perhiz yapılması gerektiği söylenmektedir.

Birçok uzman ise bu gençlere cinselliği yasaklamak yerine, onların hamilelik veya hastalık riskleri açısından bilinçlendirme yapılmasının daha etkili olacağını söylemektedirler.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !