Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Psikolojik Problemler İlişkinizi Nasıl Etkiler?

Psikolojik Problemler İlişkinizi Nasıl Etkiler?

Yazar: Ankara Psikolog

Çoğu insan iyi bir ilişkinin psikolojik problemlere rağmen sarsılmadan kalabileceğine inansa da bu rahatsızlıkların getirebileceği zorluklar hem ilişkideki kişiler hem de ilişkinin kendisi için olumsuz etkilere sahip olabilir. Ruhsal hastalıklar en sağlam ilişkileri bile sarsmanın bir yolunu bulabilir. Psikolojik problemler ilişkileri şu şekillerde etkileyebilirler:

Suçluluk duygusu

1

Ruhsal hastalıkların ilişkileri etkilemesinin en kolay yolu suçluluk duygusunun kişileri etkisi altına almasıdır. Kişiler kendilerini yaşananlar için ve durumu düzeltemedikleri için suçlu hissedebilirler. Partnerinin kötü hissetmesine neden olduğunu düşünerek kendini suçlayan bir kişi aslında onun sahip olduğu rahatsızlığın neden olduğu etkileri kendi üzerine alır. Suçluluk duygusu çok çeşitli şekillerde kendini gösterebilir ancak çiftler bu duyguya teslim olmamalıdırlar.

Toplumsal baskı

2

Toplum baskısı hayatın her alanında insanları kısıtlayan, etkileyen bir durumdur. Kimi insanlar bu baskılara karşı güçlü bir duruş sergileyebilirlerken diğerleri aynı ölçüde sağlam duramayabilirler. Panik atak rahatsızlığı olan bir kişi topluluk içinde atak geçirdiğinde tüm bakışları üstüne çekebilir, insanlar yaşanan durum hakkında fısıldaşabilirler. Çoğu kişi empati kurma konusunda başarısızlığından dolayı saçma yargılarda bulunup bunları ilişkinizle ilgili yargılarda bulunmaya kadar ilerletebilirler.

Tedavi süreci

3

Bazı hastalıkların tedavi süreci diğerlerine göre uzun olabilir, kişinin hastaneye yatırılmasını gerektirebilir. Böyle durumlarda çiftler birbirlerinden ayrı kalmak zorunda kalabilirler ve yaşanan bu değişikliğe adapte olamayan çiftler için bu durum yıkıcı olabilir.

Gerçeklikten kopma

4

Şizofreni gibi hastalıkların ileri düzeylerinde hastalar kendilerine partnerleriyle ve ilişkileriyle ilgili yorumlar yapan sesler duymaya başlayabilirler. Duydukları sesler ve halüsinasyonlar partnerlerinin onlara zarar vereceğini düşünmelerine sebep olabilir ve hatta kendileri partnerlerine zarar verebilirler. Bu sesleri kulak arkası etmeyi başarsalar bile bu durum çeşitli paranoyalar geçirmelerine yol açabilir.

Anlayışsızlık

5

Ruhsal hastalıklardan gerektiği kadar söz edilmediği ve hakkında yetersiz bilgilere sahip olunduğu bir gerçek. Bu rahatsızlıklara sahip olmanın nasıl hissettiğini anlamayan kişilerin hastalara doğru şekilde yaklaşabilmesi de çok olası değil. Kimsenin bu rahatsızlıkların uzmanı olacak derecede eğitim alması gerektiğini savunmuyoruz tabi ki ama özellikle de sevdiklerinize yardımcı olmak istiyorsanız konu hakkında biraz da olsa bilgi sahibi olmalısınız. Böylece sevgilinize karşı daha anlayışlı davranabilir ilişkinizi etkileyecek potansiyel riskleri önleyebilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !