Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Psikolojik Rahatsızlıklar Neden Tekrarlar?

Psikolojik Rahatsızlıklar Neden Tekrarlar?

Yazar: Ankara Psikolog

relapseNüksetme, bir önceki ruhsal veya tıbbi sağlık durumunun tekrarlanması anlamına gelmektedir.

Nüksetme ile kişi bir süredir yaşamadığı belirtileri tekrar yaşar hale gelmektedir. Örneğin, depresyon içinde olan ve gerekli tedavi ile belirtileri kaybolmuş olan kişi yeniden mutsuzluk, uykusuzluk, iştahsızlık gibi belirtilerle tedavi için başvurabilir. Bu kavram kimi zaman alkoliklerin alkolü bıraktıktan sonra tekrardan içmeye başlaması veya kumar oynayanların tekrar kumara başlaması anlamında da kullanılabilmektedir.

 Tekrarlamaya Ne Sebep Olur?

Sağlıkla ilgili durumlar kimi zaman düzelme gösterebilirken kimi zaman birden kötüleşebilmektedir. Bazen belirtilerin hissedilmediği durumlarda kişi tedavi sürecini yarıda bıraktıysa bu durum nüksetmeye neden olmaktadır.

İnsanların bağımlı oldukları durumlarda tedavinin bir parçasında kişi bağımlılıklarından uzaklaştıysa burada kendisini tamamen iyileşmiş sayabilir ve artık bu tedaviyi almayı bırakabilir. Fakat süreç tam anlamıyla sonlanmadığından kişi kısa bir süre sonra tekrardan bağımlılık yapan maddeleri kullanmaya başlar.

Kişinin günlük hayatında deneyimlediği stres gibi şeyler de daha önceden sahip olduğu belirtilerin tekrarlanmasına neden olabilmektedir. Örneğin, çok kaygılı bir dönem geçirdikten sonra panik ataklar geçiren veya depresyon gibi duygu durumu bozukluklarından birini deneyimleyen kişiler tedavi sürecini tamamlamış olsalar bile bu stresörlerin ortaya çıkmasıyla tekrardan bu rahatsızlıkları deneyimleyebilmektedirler.

Diğer yandan, travma sonrası stres bozukluğu gibi rahatsızlıklarda, kişi tedavi alıp bu travmanın etkilerinden arınmış olsa da, yaşamında deneyimleyebileceği bir başka travma daha önceki travmayla ortaya çıkan belirtilerin tekrarlanmasına da neden olabilmektedir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !