Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Psikolojiye Dair Popüler Araştırma Sonuçları

Psikolojiye Dair Popüler Araştırma Sonuçları

Yazar: Ankara Psikolog

Psikoloji alanında son zamanlarda yapılmış popüler bilimsel araştırmaların sonuçlarını sizin için derledik.

Mükemmeliyetçi olmak depresyon riskini ve stresi arttırıyor.

Mükemmeliyetçilik, depresyon ve intihar oranları arasındaki ilişkinin araştırıldığı bir araştırmaya göre, mükemmeliyetçi olmak depresyonla ilişkili ve aynı zamanda intihara teşebbüs etme ihtimalini arttırıyor.

Beraber şarkı söyleyen insanlar birbirlerine duygusal olarak bağlanıyorlar.

Beraber şarkı söyleyen insanlar şarkı sözlerinde bir uyum yakalarken bir yandan vücutları da senkronize oluyor. Kişiler birlikte şarkı söylerken kalp atışları aynı anda hızlanıyor ve yavaşlıyor. Fizyolojik tepkilerin senkronize olması kişilerin birbirleriyle duygusal bağ kurmasını kolaylaştırıyor.

Çevre ve yetiştirilme tarzı IQ skorunu etkiliyor.

Psikolojide genlerin ve çevrenin etkisini araştırmak üzere birçok çalışma yapılmıştır. Özellikle zeka üzerine yapılan bu araştırmalarda genetik olarak birbirinin aynısı olan fakat farklı çevrelerde büyütülen tek yumurta ikizlerinin zekaları ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar ihmalkar ortamlar ve uyaranlar açısından zengin ortamların zeka üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir.

Hipertimezi bir kişinin geçmişini çok net bir şekilde hatırlamasına neden olur.

Bazı insanların hafızaları gerçekten iyidir ancak hipertimezisi olan kişiler herhangi bir tarihte ne giydiklerini bile hatırlayabilirler.

Bazı insanlar aşık olmaktan korkarlar.

Fobi derecesindeki durumlara verilen isim filofobidir. Filofobisi olan insanlar özel ilişkiler kurmaktan, bağlanmaktan, aşık olmaktan ciddi bir şekilde korkarlar.

Kadınlar yumurtlama dönemlerinde kırmızı ve pembe renkli kıyafetleri daha çok giyerler.

Kırmızı rengin cinsel çekimle ve hormonlarla alakası olduğunu artık bilmeyen yok. Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar adet döngülerinin yumurtlama dönemindeyken kırmızı ve pembe rengi normal zamana göre 3 kat daha fazla tercih eder. Bu durumun evrimsel bir temeli olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

Karanlığı sevmek niktofili olarak adlandırılır.

Karanlığı ve geceyi sevme durumu niktofili olarak adlandırılır. Bu kişiler genellikle karanlıkta rahatlama hissederler ve içinde bulundukları durumdan daha hoşnut olurlar.

İğnelemeyi anlayan insanlar genelde diğerlerinin zihninden geçenleri anlamak konusunda daha iyidirler.

İğneleyici konuşma stili günümüzde çoğunluğun tercih ettiği bir iletişim şekli haline gelmiştir. İğnelemeleri rahatlıkla anlayan insanlar genellikle diğerlerinin sözlerinde daha büyük anlamlar olduğuna inananlardır. Bu sebeple kişilerin kafalarından geçenleri tahmin edebilme konusunda daha başarılılardır. Sözlere tek bir açıdan yaklaşmazlar.

Belli bir kişi hakkında tekrarlanan rüyalar görmek o kişiyi bilinçaltınızda çokça düşündüğünüze işaret eder.

Psikolojide rüyalara dair birçok teori vardır, kimisi rüyaları anlamsız bulurken kimisi son derece anlamlı olduklarını savunur. Psikanalizin babası Freud’a göre rüyalar bilinçaltına uzanan en güvenilir yollardır. Günlük hayatta bastırıp düşünmemeye çalıştığınız şeyler rüyalarınız yoluyla gün ışığına çıkmaya çalışırlar.

 

Kaynak: http://www.psych2go.net/16-top-psych2go-posts/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !