Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Psikopatların 10 Özelliği

Psikopatların 10 Özelliği

Yazar: Ankara Psikolog

Psikopati, özellikle gerilim filmlerinde sıkça konu edilir. Psikopat denildiğinde kişilerin aklına gelen en az bir film karakteri bulunur. Ancak psikopat gerçekten de filmlerde izlediğimiz her an öldürmeye hazır, etrafta kanlı kıyafetlerle dolaşan bir kişi değildir. Ruhsal hastalığa sahip kişilerin suçlu olarak yansıtılması son derece yaygın bir durumdur.

Aslında psikopat olarak adlandırılan kişi DSM 5’e (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatiksel El Kitabı) göre Antisosyal Kişilik Bozukluğu’na sahip kişidir. Fakat psikopat sözcüğü psikoloji alanında sanıldığı kadar yaygın kullanılmaz, bunun yerine sahip olduğu rahatsızlığa atıfta bulunulur. Bu yazıda bu kişilerin 10 belirleyici özelliğini sizler için yazdık, keyifli okumalar.

  1. Empati eksikliği

Psikopat bir kimse diğer insanların nasıl hissettiğini anlayabilir ancak aynı duyguları hissetmez. Siz onun yanında ağlayabilirsiniz size karşı iyi de davranabilir ancak gerçekten duygusal bir empati gösterdiği için değil.

  1. Başkalarını kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirme

Her zaman basacakları doğru düğmeleri bilirler, başkalarının düşüncelerini yönetmek için hile yapabilir ve kendi çıkarlarına göre davranıp başkalarının düşeceği durumları umursamazlar.

  1. Sorumsuzluk

Dürtülerine göre davranmak ve sorumsuzluk belirgin özelliklerindendir. Hatalarını kabul etmezler hatta kendilerini eleştiren kişilere karşı tüm kapılarını kapatabilirler.

  1. Narsistlik

Genellikle kendilerini daha zeki, daha güçlü ve daha değerli görürler. Tek önemli olan kişi kendileridir ve dünyanın onların etrafında dönmesi deyimi tam da  onların düşüncesini açıklar niteliktedir.

  1. Patolojik yalancılık

Sürekli olarak yalan söylemeye eğilimlidirler. Tüm ilişkilerinde yalanlarla örülmüş hikayeler olabilir. Görece olarak daha zararsız yalanlar söyleyebildikleri gibi bu seviye artabilir de.

  1. Yüzeysel cazibe

Utangaç değillerdir, beğendikleri bir şeyi söylemekten veya yapmaktan çekinmezler. Tavırları başkalarının ilgisini çekebilir ve kendinden emin olmak gibi algılanabilir.

  1. Pişman olmama

Başkalarına zarar verecek davranışlarda bulunsalar daha herhangi bir suçluluk duymazlar. Genel olarak davranışlarından pişman olmama durumları en belirgin özelliklerindendir.

  1. Sıkılmaya yatkınlık

Abartılı bir şekilde adrenaline ihtiyaç duyarlar, günlük hayat onlar için çok sıkıcıdır.  Her an heyecan ve gerilim ararlar.

  1. Zorbalık

Diğer insanları kötü ye kullanmaya ve ,istismar etmeye eğilimlidirler. Kendilerinden zayıf herkes üzerinde güç denemesi yapabilirler. Yalnızca insanlar değil bu davranışlarını hayvanlar üzerinde de gösterebilirler.

  1. Güç arzusu

Güç sahibi olmaya aşırı derecede ihtiyaç duyarlar. Başkalarını sahip oldukları güç ile kontrol etmek isterler. Çevrelerindeki her şey kontrolleri altında ve istedikleri yönde şekillenmelidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

firat 11 Aralık 2016 - 02:33

Bana gore cogu pisikopatin pisikopat olmasindaki etken ve nedenler insanin insani duygu ve dusuncelerine saygi duyulmamasi insanlari pisikopatliga iten nedendir kisacasi insana ilgisiz kapa davranislar insani pisikopat eden etkenler arasindadir pisikopatlarin bir ozelliyide vucutlarinin aci hissetmeme sidir tabi bir pisikopat pisikopat olmadan once duygusallik husran aci gibi seyleri cokca yasayip bu yasadiklarindan bikmasi nedeniyle toplumdan kopar ve guzel vijdani duygulara saygi duymaz sizlerin deyisik duygusal yapinizi pisikopatlar bilir ve cogu pisikopat cok zeki insanlardir bence?

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !