Buradasın Ankara Psikolog » Film ve Kitap Önerileri » Quentin Tarantino’dan 20 Mükemmel Film Önerisi

Quentin Tarantino’dan 20 Mükemmel Film Önerisi

Yazar: Ankara Psikolog

Ouentin Tarantino’nun ne kadar iyi bir yönetmen olduğu çektiği ve klasikleşmiş çoğu film ile kanıtlanmıştır. Yaptığı bir röportajda Tarantino 1992 yılından günümüze kadar olan süreçteki favori 20 filmini paylaşmıştır. İşte o 20 film:

Fight Club (Dövüş Kulübü)

Dövüş Kulübü gibi bir film bu listede olmasa biz de şaşırırdık… Tüm izleyicilerini şaşırtmış ve kafasını biraz da olsa karıştırmış bu film belli ki ünlü yönetmeni de çok etkilemiş.

The Insider (Köstebek)

Toplumun çıkarlarını kendininkilerin üzerinde tutan iki kişinin hikayesini izlediğimiz filmde konu güncelliğini günümüzde de korumaktadır. Ana karakterlerin çok büyük farklar yaratamasalar da ortaya koydukları çaba izleyicilere büyük bir umut örneği gösterir.

Lost in Translation (Bir Konuşabilse)

Kendini yabancı bir şehirde hatta ülkede yalnız hisseden iki insanın alışılmadık arkadaşlık hikayesini konu alan felsefi bir dram filmidir.

Battle Royale (Ölüm Oyunu)

Ölüm Oyunu’nun tek bir kazananı olabilir. Modern hayata birçok eleştiride bulunan hızlı tempolu bir film.

Dogville

Çekildiği alışılmadık mekanla sizi şaşırtacak olmasının yanı sıra Dogville eminiz ki sizi pek çok açıdan derinden etkileyecek ve sonunda aklınızda birçok soru işareti bırakacaktır.

The Matrix

Matrix gibi klasikleşmiş bir film hakkında söyleyebilecek pek çok şey var ancak bir iki cümleyle anlatamayız. Pek çoğumuz gibi Tarantino da Matrix’i mükemmel buluyor olmalı.

Anything Else (Yok Ya!)

İlk görüşte aşk kadar güzel bir şey yoktur belki ama ilişkinin yürümesi için ana karakterimizin büyük çaba sarf etmesi gerekecektir.

Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı)

Bu sefer zombi filmi izleyip gerim gerim gerilmeyecek aksine çokça güleceksiniz.

Dazed and Confused (Genç ve Heyecanlı)

Filmde liseden mezun olan gençlerin mezuniyet gecesi konu alınır. Eğlenceli vakit geçirmek istendiğinde kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

Audition (Ölüm Provası)

İzleyicilere bir çeşit kültür şoku yaratmayı başaran bir film. Ayrıca filmin yönetmeni Takashi Mike Japonalrın Tarantino’su olarak bilinmektedir.

The Blade

Son derece akılcı, minimalist ve sinematik açıdan güçlü bir aksiyon filmidir. Filmi izlerken kendinizi sıklıkla karakterlerin yerine koyabilirsiniz.

Boggie Nights (Ateşli Geceler)

Sloganının “Seks, Uyuşturucu, Şiddet” olması gereken bir film olmasına rağmen başladığı andan itibaren izleyicinin dikkatini çeken bir film.

Memories of Murder (Cinayet Günlüğü)

Filmde Güney Kore’de 1986 ile 1991 yılları arasında gerçekleşen ülkenin ilk seri cinayetlerinin hikayesi konu alınmaktadır.

Speed (Hız Tuzağı)

Howard Payne isminde bir suçlu tarafından kaçırılan otobüse bomba yerleştirilmiştir ve otobüsün hızı 80km nin altına düştüğünde bomba patlayacaktır. Genç polis memuru Jack ise otobüsteki yolcuları kurtarmak için elinden geleni yapar.

Joint Security Area (Birleşik Güvenlik Bölgesi)

Friday (Cuma)

Los Angeles’ın güneyinde geçen bir suç komedisidir.

Team America: World Police (Amerikan Gücü: Dünya Polisi)

2004 yapımı aksiyon komedi tarzındaki filmde askeri operasyonlara çokça yergide bulunmaktadır.

The Host (Yaratık)

Amacı yalnızca sizi korkutmak olmayan aynı zamanda sizi düşünmeye iten Kore yapımı bir film.

Police Story 3: Super Cop (Süper Polis 3)

Hong-Kong polisi ve İnterpol’ün uluslararası bir uyuşturucu çetesini etkisiz hale getirmek için iş birliği yaptığı bir Jackie Chan filmi.

Unbreakable (Ölümsüz)

Korkunç bir tren kazasından tek bir sıyrık bile almadan kurtulan bir adam vardır ve bu adamın sırrını yalnızca bir kişi bilmektedir. Doğaüstü bir hikayenin anlatıldığı psikolojik gerilim filmidir

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !