Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Rahatsız Edici Düşüncelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz? 5 Etkili Yöntem

Rahatsız Edici Düşüncelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz? 5 Etkili Yöntem

Yazar: Ankara Psikolog

Bazen ne kadar istesek de bizi rahatsız eden düşüncelerden kurtulamayız. Belki yaptığımız bir hata, belki maddi kaygılarımız, belki de adını koyamadığımız korkular sürekli zihnimizin içinde döner durur.Zihnimiz biz fark etmeden kaygıdan kurtulmak için bu düşünceleri bastırmayı tercih eder. Ne yazık ki, bastırdığımızda düşünceler daha güçlü bir şekilde karşımıza çıkar.Peki, bu düşüncelerden kurtulmak için ne yapabiliriz?

1.Dikkatinizi başka bir şeyle dağıtın.

Hiçbir şeye odaklanmadığımız zamanlarda da bu düşünceler gelip sizi bulacaktır. Bu yüzden sıkıntınızla ilgili olmayan bir şeylerle ilgilenmek size iyi gelecektir. Örneğin, ilişkinizle ilgili bir problemden kurtulmak için bir aşk filmi izlemek yerine bir puzzle tamamlamayı deneyebilirsiniz.

2.Stresten kaçının.

Stres altında olmak, sizi strese sokan bu olumsuz duyguları yeniden hatırlatacaktır. O yüzden stresli işlerden kaçının. Rahatlatıcı bir doğa yürüyüşü yapmak size faydalı olabilir.

3.Düşüncelerinizi erteleyin.

Bir işin ortasındayken olumsuz şeyleri hatırlamak o işteki performansınızı kötü yönde etkileyecektir. Kendinizi elinizdeki iş bitene kadar bu düşünceleri düşünmemeye zorlayın. Böylelikle yapamadığınız işler için de suçluluk hissetmeyeceksiniz.

4.Yazıya dökün.

Bu düşüncelerinizi yazıya döktükçe sorunlarınızı somutlaştıracaksınız. Böylelikle sorununuzu yeni bir bakış açısıyla ele alabileceksiniz. Üstelik yazmak her zaman bir terapi gibi olduğundan sizi rahatlatacaktır.

5.Meditasyonu deneyin.

Son yapılan araştırmalar, meditasyonun olumsuz hislerden uzaklaşmada etkili bir araç olduğunu söylüyor. İnternetten bulabileceğiniz kaynaklarla meditasyonu deneyebilir ve iç huzuru yakalamak yolunda bir adım atabilirsiniz.

 

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2012/10/setting-free-the-bears.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !