Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Ruhsal Rahatsızlığı Olan İnsanların Size Söylemeyeceği 8 Şey

Ruhsal Rahatsızlığı Olan İnsanların Size Söylemeyeceği 8 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Ruhsal rahatsızlıklar bugün toplumca en çok korkulan sağlık sorunlarının başında geliyor. Çünkü sadece bireysel olarak değil, ailesel ve toplumsal boyutta da ruhsal rahatsızlığın etkisi görülüyor. Çevremizde böyle çok fazla insan var ve bazen size söylemek istedikleri şeyleri söyleyemiyorlar. İşte ruhsal rahatsızlığı olan kişilerin size söyleyemediği 9 şey:

Damgalanmak

Ruhsal rahatsızlığından dolayı diğerlerinin kendilerini ötekileştirmesi, damgalaması en çok korktukları şeydir. “Manyak”, “deli” gibi sözcüklerle hitap etmek onları toplumdan daha fazla soyutlayacaktır.

Ciddiye alınmamak

Bir ruhsal bozukluğa sahip olmak demek her zaman için kontrolü kaybetmek demek değildir. O yüzden bu kişiler kendilerinin bir birey sayılmamasından ve kendilerine söz hakkı tanınmamasından çok yakınırlar.

Tedavi korkusu

İlaçların vücutlarına ve zihinlerine olan etkisi onları ürkütür. Vücut şekillerinde olan değişimler veya hareketlerindeki farklılıklar, bu kişilerin kendilerine de yabancılaşmaya başlamasına sebep olabilir.

Anlaşılamama

Ruhsal rahatsızlığı olan kişilerin konuşamama sebeplerinden birisi de söyleyeceklerinin etrafındakiler tarafından anlaşılamayacağı düşüncesidir. Bu yüzden içlerine açmaları konusunda cesaretlendirilmeye ihtiyaçları vardır.

Sessizlik

Bazen tek istedikleri sessizliktir. Sessiz kalıp tüm olan biteni sakince değerlendirmek, söyleyeceklerini toparlamak isterler.

İnsanların kendilerinden uzaklaşacakları korkusu

Rahatsızlıklarını başkalarıyla paylaşırlarsa diğerlerinin sanki vebalıymışçasına kendilerinden uzaklaşacağını düşünürler. Bu kısmen doğrudur çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanlar bu kişileri damgalamaya oldukça meyillidirler.

Başkalarına yük olmaktan çekinirler.

Bir ruhsal sorununun olduğunu belki yakınlarına yük olmak istemedikleri için söylememeyi tercih edebilirler. Kendileriyle aşırı ilgilenmek isteyecek aile veya arkadaşlarına dert olmak istemezler.

Kontrol edemedikleri şeyler üzerine konuşmak istemezler.

Bazen bu rahatsızlıklar doğuştan gelebilir veya bir şekilde kalıcı hâl almış olabilir. Diğerlerinin bu rahatsızlık hakkında konuşmak istemesi veya kontrolü dışında gelişen durumlarla ilgili çevresindekilerin öneriler vermesi bu kişileri çok rahatsız eder.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !