Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Rüyalarınızı Hatırlayabilmek İçin 4 Etkili Yöntem

Rüyalarınızı Hatırlayabilmek İçin 4 Etkili Yöntem

Yazar: Ankara Psikolog

Birçok insan rüyalarını hatırlamada güçlük çekiyor. Psikoloji biliminde rüyalar üzerine yapılan birçok çalışma, rüyalara gereken önemi verdiğimizde kişiliğimize dair birçok yönlerimizi keşfedebileceğimizi, günlük yaşamda karşılaştığımız sorunların da üstesinden gelebileceğimizi söylüyor.

Rüyalarını hatırlamadığını söyleyen insanlar genelde çok az rüya görüyorlardır ya da hiç görmüyorlardır. Diğer yandan, bazı araştırmalar ise rüyalarını hatırlamayanların aslında her gece rüya gördüğünü söylemektedir.

Eğer sizde rüyalarınızı hatırlamayanlardansanız ve her sabah “Ben ne gördüm?” diyerek kendinizi hatırlamaya zorluyorsanız, aşağıdaki teknikler size yardımcı olabilir.

Rüya yorumlamayı öğrenmek

Hafızalarımız seçicidir. Genellikle işimize yaramayacağını düşündüğümüz veya kullanmayacağımız bilgileri daha kolay unuturuz. Yani bizi etkileyen, bizim için önemli olan şeyler aklımızda daha kolay yer eder. Bunda duygu dünyamızın da payı büyüktür. Örneğin, birisine 2000 yılının 29 Ocak’ında ne yapıyordun diye sorduğunuzda bu kişi bunu hatırlamayacaktır. Fakat ona ilk âşık olduğun zamanı anlat dediğinizde size saatlerce konuşabilir.

Rüya yorumlama işte tam bu noktada önemli. Her gece rüyanızda size göre anlamsız gelen birçok sembol, olay veya durumu görebilirsiniz. Tüm bunların anlamının ne olabileceği üzerine düşündüğünüzde gerçekten aklınızda kalacağını göreceksiniz. Bunun için başta Freud’un kitapları olmak üzere psikoloji alanında tanınmış kişilerin yazılarına göz atabilirsiniz.

Bu sanki vücut dilini öğrenmek gibidir. Vücut dilinde bazı hareketlerin ne anlama geldiğini öğrendikten sonra insanların hareketlerine daha çok dikkat eder hale gelirsiniz.

 

Rüya günlüğü tutmak

Her gün kalkıp rüyalarınızı yazacağınız bir günlük tutmak fikri sizin için zor gelebilir. Fakat bunun değeceğini kesinlikle göreceksiniz. Belki uykunuzun arasında belki de hemen uyandıktan sonra, başınızın hemen ucunda bulunduracağınız kâğıt kaleme rüyalarınızı olabildiğince ayrıntılı bir şekilde yazın. Aradan vakit geçtikten sonra bu yazdıklarınızı tekrar okuduğunuzda size bazı anlamlar ifade ettiğini göreceksiniz. Belki bunları başkalarıyla paylaşarak onların da yorumlarını öğrenebilirsiniz.

 

Daha fazla uyumak

En canlı rüyalarımızı REM adı verilen uyku bölümünde görülürüz. Bu faz 90 dakikalık aralıklarla olur ve her REM uykusunun süresi ilk başta kısa iken gittikçe uzar.

Eğer doğrudan REM uykusunun ortasında uyanırsanız bir rüyayı hatırlama ihtimaliniz daha da artacaktır. Yani daha fazla uyku daha uzun REM uykusu anlamına geldiğinden uyku sürenizi düzenleyerek rüyalarınızı daha iyi hatırlayacaksınız.

 

Zihninizi rüyaları hatırlayacak şekilde programlayın.

Bu son seçenek aslında kendinizi sabah erken saatte uyandırmaya zihninizi programlamak gibidir. Yatmadan hemen önce kendinize “rüyalarımı hatırlayacağım” ya da “yarın sabah rüyalarımı hatırlıyor bir şekilde uyanacağım” gibi telkinlerde bulunarak yatın. Buna kendinizi ne kadar iyi ikna ederseniz hatırlama şansınız da artacaktır.

Bu tekniklerin hepsi tecrübeye dayanmakta, bazıları size anlamsız gelse bile denemekten çekinmeyin.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !