Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Rüyalarla İlgili 13 İlginç Gerçek

Rüyalarla İlgili 13 İlginç Gerçek

Yazar: Ankara Psikolog

Rüya görmek hayatımızın hep en gizemli yanlarından birisi olmuştur. Roma İmparatorluğu zamanında senatoda rüyaları analiz eden ve inceleyen birisi bulunduğu bile söylenmektedir. Çünkü rüyaların Tanrı’dan gelen bir mesaj ilettiği düşünülür, rüyayı yorumlayan bu kimselerin savaşlarda taktikleri belirlemesine bile müsaade edilirdi.

Peki, biz rüyalarla ilgili ne biliyoruz. İşte size rüyalarla ilgili 13 ilginç gerçek:

Rüyaların %90’ını unuturuz.

1

Uyandıktan 5 dakika sonra rüyalarımızın yarısını, 10 dakika içinde de yaklaşık %90’ını unutmuş oluruz.

Görme engelliler de rüya görürler.

2

Doğduktan sonra görme yetisini kaybetmiş kişiler rüyalarında çeşitli görüntüler görürler. Doğuştan görme engelli kişiler herhangi bir görüntü göremezler ama seslerden, dokunuşlardan ve kokudan oluşan en az görüntülü rüyalar kadar canlı rüyalar görürler.

Herkes rüya görür.

3

“Ben rüya görmem” diyorsanız yanılıyorsunuz. Tüm insanlar rüya görür, ama belki siz çok çabuk unutuyor olabilirsiniz.

Rüyalarımızda sadece daha önceden gördüğümüz insanların yüzlerini görürüz.

4

Beynimiz yeni yüzler yaratamaz. Rüyalarımızda tanımadığımız kişileri görüyorsak, bunlar günlük hayatta yanımızdan geçip giden, bizim dikkat etmediğimiz ama bilinçaltına girmeyi başarmış kişilerin yüzleridir.

Bazıları renksiz rüyalar görür.

5

Tüm insanlar rüyalarını renkli görmeyebilir. Özellikle siyah beyaz televizyonun revaçta olduğu yıllarda yapılan araştırmalarda insanların siyah beyaz rüyalar gördüğü bulunuyordu. Bugün bu sayı o zamanlara oranla çok daha az.

Rüyalar semboliktir.

6

Eğer rüyanızda bir nesne gördüyseniz, o herhangi bir nesne değildir. Özellikle Freud gibi psikolojinin öncülerinin de dediği gibi gördüğünüz her nesnenin sizin için bir anlamı vardır.

Duygular

7

Rüyalarımızda olumsuz duyguları, olumlu olanlara oranla daha çok yaşarız. Bunların en başında da kaygı gelmektedir.

Tekrarlayan rüyalar

8

Erkeklerin %65’i, kadınların ise %70’i daha önce gördükleri bir rüyayı tekrar görmektedir. Bu tekrarlayan rüyaların da sizin için bir anlamı olduğunu unutmamalısınız.

Hayvanlar da rüya görür.

9

Hayvanlar üzerine yapılan araştırmalarda, beyin dalgaları incelendiğinde onların da insanlar gibi rüya gördükleri bulunmuştur.

Felç olma

10

REM uykusu sırasında beynimiz rüyada gördüklerimizin fiziksel bir harekete dönüşmesini engellemek için vücudumuzu bir çeşit felç haline sokar.

Rüyada birleştirme

11

Bazen fiziksel dünya ile rüyalar arasında eş zamanlı bir bağ kurabiliriz. Örneğin, bir konserde uyuyup rüya görüyorsanız beyniniz dışarıdan gelen müziği kullanıp sizin bir konserde çaldığınızı gösteren bir rüya oluşturabilir.

Erkekler ve kadınlar farklı rüya görür.

12

Erkekler, diğer erkeklerle ilgili daha fazla rüya görürken; kadınlar için bu durum eşittir. Ayrıca erkeklerin rüyalarında kadınlara oranla daha fazla saldırganlık vardır.

Geleceği gören rüyalar

11

İnsanların %20-40’ı arası bir kesim, yaşadıkları olayları daha önceden rüyalarında gördüklerini söylemektedir. Kimisi bunu ilahi bir işaret olarak alırken kimisi de déjà vu olarak adlandırmaktadır.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !