Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Sadece Ailesinden Uzakta Yaşayanların Anlayabileceği 9 Şey

Sadece Ailesinden Uzakta Yaşayanların Anlayabileceği 9 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Hayatınızda birçok şey sizi ailenizden ayırabilir. Bu bazen eğitim yüzünden olabilir, bazen iş, bazense seyahat yüzünden. Evden uzak kaldığınızda hayata karşı bakış açınız birden değişebilir. Hem yalnızlık hissedersiniz hem de “aile” kavramının anlamını yeniden gözden geçirirsiniz. Nereye giderseniz gidin, içinizde bir yer ailenizin yanında olmanın verdiği rahatlığı hep arayacaktır. İşte ailesinden uzakta olanlara özel 9 şey:

Bağımsız düşünmeye başlarsınız.

özgürlük

Aileniz bir yapıyı ayakta tutan bir sütuna benzer. Size duygusal ve manevi sağlarlar ve sizin daha iyi bir insan için olmanız için çabalarlar. Ama ailenizden uzakta olunca bu desteği daha az hatırlarsınız ve artık başınızın çaresine kendinizin bakması gerektiğini anlarsınız.

Aile meselelerinden uzaklaşırsınız.

yalniz

Birisinin düğünü, doğum günü kutlaması gibi etkinliklere uzakta olduğunuz için haliyle katılamazsınız. Hatta zaman gelir önemli tarihleri bile unutursunuz. Ama internetten onların beraber olduğu zamanları gördükçe de içiniz cız eder, büyük özlem duyarsınız.

Tatillerinizi onları ziyaret etmek için kullanırsınız.

aile

Diğerleri tatili aileden kaçmak için fırsat görse de, sizin için tatil demek ailenizin yanında rahata kavuşmak demektir. Ama tüm tatiller yarım, tamamlanamamış gelir. Çünkü onların yanında hep yeteri kadar vakit geçiremediğinizi düşünürsünüz.

Her yere ayak uydurabileceğinizi düşünmeye başlarsınız.

banci camping

Ailenizden uzakta, yapayalnız kalınca yaşadığınız her yere uyum sağlayabileceğinizi düşünürsünüz. Aileniz olmadığında bile yaşayabileceğinizi fark edersiniz. Artık güçlü, cesur ve bağımsız biri olmuşunuzdur.

Evinizi çok özlersiniz.

özlem

Annenizin yemeklerini, akşam eğlencelerini, sabah kahvaltılarını, kısacası eve dair her şeyi çok özlersiniz. Öyle bir zaman olur ki bu hasrete dayanamayacakmış gibi hissedersiniz.

Ailenin ne demek olduğunu daha iyi anlarsınız.

aile 2

Onlardan uzakta kalınca verdikleri desteğin, gösterdikleri sevginin önemini daha iyi anlarsınız. Ailenizin size neler kattığını ve sizi nasıl bir insan yaptığını daha iyi görmüş olursunuz.

Seçimlerinizden dolayı şüpheye düşersiniz.

kararsizlik

Geriye dönüp baktığınızda, ailenizden ayrılmakla iyi bir karar verip vermediğinizi hep sorgularsınız. Hayatınızda yeni bir aşamaya geçtiğinizi ve ailesiz bir yaşamın zorluklarına alışmanız gerektiğini anlarsınız.

Aileyi aile yapanın, yerler değil kişiler olduğunu anlarsınız.

aile 3

Onlarla aynı çatının altında olmasanız da, desteklerini ve sevgilerini kilometrelerce öteden hissedersiniz. Ne kadar uzakta olduğunuzun önemi yok, bağlantı kurduğunuz her an aileniz oradadır.

Aile ilişkileriniz gelişir ve değişir.

aile yemegi

Eğer sürekli ailenizle beraber olursanız, onlarla kuracağınız ilişki hep aynı olacaktır. Ama onlardan uzaklaştıkça ve kendinizi aile üyelerinden ayırdıkça ilişkilerinizin yeni bir hal aldığını göreceksiniz. Bazen anne babanızın size bir çocuk değil de yakın bir arkadaş gibi davrandığını hissedebilirsiniz.

Kaynak: http://www.lifehack.org/309623/9-things-only-people-who-live-far-away-from-their-family-would-understand

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !