Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Sadece İçe Dönüklerin Karşılaşacağı 9 Zorluk

Sadece İçe Dönüklerin Karşılaşacağı 9 Zorluk

Yazar: Ankara Psikolog

Bugün dışadönük bir birey olmak herkes tarafından övülür. Ama her insan dışadönük olacak diye bir şey yoktur. Dünyada milyonlarca içedönük insan vardır, ama bu insanlar çok kolay fark edilmezler. İşte çevrenizde de var olan içe dönük insanların karşılaştığı 9 zorluk

Yeteri kadar takdir edilmediklerini hissederler.

İçedönük insanlar genellikle çok fazla konuşmazlar. Bazen söyleyecekleri şey yoktur bazen de ne söyleyeceklerini bilemezler. Buna rağmen, insanların kendileriyle konuşmasını ve ilgilenmelerini isterler.

Bir gruba girdiğinde görünmez gibi olurlar.

Kalabalık ortamlarda çok rahat hissetmeyebilirler. O yüzden çoklu bir arkadaş grubu buluşmasında saatler boyunca içedönüklerin hiç sesinin çıkmadığını fark edebilirsiniz.

Evlerinde eğlence düzenlemekten nefret ederler.

İçedönük insanlar için evleri yalnız kalabildikleri ve kendileri için özel olan bir alandır. Bu alanı başkalarıyla eğlence için paylaşmayı hiç tercih etmezler. Buna mecbur olduklarında da o günkü partinin en mutsuz insanı ev sahibi olur.

Kendilerini toplum içindeyken daha çok yalnız hissederler.

Fiziksel olarak yalnız kalmaktan içedönük insanlar çok sıkılmazlar. Ama insanların arasında olmak çoğu zaman onlar için çok sıkıcı ve zordur.

Tanımadıkları insanlarla beraberken tükenmiş haldedirler.

Hiç tanımadığı bir grup insanın arasında kalmış insan çok stresli anlar yaşar. O insanlarla konuşmak zorunda olduğunu hisseder ve bunu yapamıyor olmak kendisini strese sokar ve gerer. Bunun sonucunda ise oldukça bitkin ve tükenmiş bir durumda olurlar.

Grup içerisinde rahat düşünemezler.

Grupça yapılacak işlerde veya aktivitelerde görüş bildirmek onlar için çok zorludur. İçedönükler yalnız çalışmaya daha yatkındırlar. Kendilerinin fikirleri grup içerisinde sorulacak diye çok kaygı hissederler ve kendilerini geriye çekerler.

Söyledikleri her şey değersizmiş gibi düşünürler.

Onların çok az konuşmasının sebebi, söyleyecekleri her şeyin karşı taraf için saçma veya anlamsız geleceği korkusudur. Diğerlerinin ne söyleyeceklerini bazen gereğinden fazla düşünen içedönük insanla bu yüzden oldukça nadir konuşurlar.

Telefon görüşmelerini hiç sevmezler.

İçedönük insanlar konuşmak istemedikleri zamanlarda telefonda konuşmaktan nefret ederler. Bazı zamanlar gelen aramaları görseler bile açıp cevap vermek istemezler.

İçten içe dışadönük bir insan olmayı isterler.

Bazen kendi durumlarına çok üzülürler ve diğer insanlar gibi rahatça başkalarıyla ilişkiler kurmak isterler. Hiçbir şeyden çekinmeden, hiçbir şeyi aşırı düşünmeden çevredekilerle konuşmak ve çeşitli etkinlikler yapmak isterler.

Kaynak: http://www.lifehack.org/310388/9-struggles-only-introverts-can-relate

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !