Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Sağlıklı Bir İlişkiniz Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Sağlıklı Bir İlişkiniz Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Yazar: Ankara Psikolog

Hiçbir ilişki mükemmel değildir ama kimi ilişkilerin diğerlerine göre daha sağlıklı bir seyirde ilerlediği bir gerçektir. İlişkilerde tartışma olmaması ilişkinin sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Sağlıklı ilişkilerde tartışmalar bile düzgün bir şekilde gerçekleşir ve yıkıcı olmazlar. Psikolog John Gottman’a göre sağlıklı, uzun sürmesi olağan ilişkilerin 5 özelliği şu şekildedir:

Sevgilinizle konuşmalarınıza (özellikle de hassas konulara) başlarken kibar ve dikkatlisinizdir.

Hem siz hem de sevgiliniz bir konuşma başlatacağı zaman kibar davranırsınız. Sohbetleriniz eleştiri, iğneleme, hakaret, öfke ve suçlamayla başlamaz. Saydığımız şekillerde başlayan konuşmaların henüz başlamadan çıkmaza girdiğini çok iyi bilirsiniz.

Sizi rahatsız eden konularda birbirinizi eleştirmek yerine rahatsızlığınızı dile getirirsiniz.

İlişkide sizi rahatsız eden bir durum varsa buna çözüm bulmak için durum hakkında yakınabilirsiniz. Ancak önemli olan nokta hissettiğiniz rahatsızlığın çözüme kavuşması için bunu yapıyor olmaktır. Eğer yaşadığınız problem için partnerinizi suçlar, onun kişilik özelliklerine atıfta bulunursanız rahatsız olduğunuz durumu da çözmekten uzaklaşırsınız.

Taraflardan ikisinin de aşağılayıcı tavırları yoktur

İlişkideki iki kişi de yalnızca romantik ilişkilerinde değil genel olarak diğer insanlara karşı da aşağılayıcı bir tavır takınmazlar. İlişkilerinde ise aşağılayan lakap takmak, alay etmek, küçümsemek gibi davranışlara hiç yer yoktur. Partnerinizle girdiğiniz tartışmalarda dahi bunlara yer vermezsiniz birbirinize karşı saygılısınızdır. Bu ilişkinizin sürekliliğine de destek olan bir davranış şeklidir.

Birbirinizi suçlamazsınız, ortada bir sorun varsa iki kişinin de payı olabileceğini bilirsiniz.

Savunmacı tavırlarınız yoktur, her zaman karşınızdakinde bir hata aramazsınız. İlişkinizdeki sorunlara bakış açınız “Biz şu davranışlarımızdan dolayı bunu yaşadık ve şunları yaparsak beraber atlatırız.” şeklindedir.

İlişkideki kimse karşısındakine karşı katı değildir.

Erkekler ilişkilerinde kadınlara göre daha katı, geri adım atmaz bir tavır takınabilmektedirler. Çünkü erkekler yaşadıkları stresin etkilerinden kadınlara göre daha yavaş kurtulmaktadırlar. Yaşadığı stresin etkilerini daha kolay atlatan kadınlar soğuk, katı ve kızgın tavırlarını daha çabuk üzerlerinden atarlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !