Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Sarılmanın 7 Muhteşem Etkisi

Sarılmanın 7 Muhteşem Etkisi

Yazar: Ankara Psikolog

Sarılmanın size neden iyi geldiği ile ilgili bilimsel açıklamalar olduğunu biliyor muydunuz? İşte sarılma ile ilgili sizi şaşırtacak bilgiler:

1.Sarılmak oksitosin salgılatır.

sarılmanin etkisi

Oksitosin sizi iyi hissettiren ve diğerleriyle bağlar kurmanızı sağlayan bir hormondur. Ne kadar sık sarılırsanız o kadar iyi hissedecek ve daha çok bağlanacaksınız.

2.Sarılmak bağışıklık sisteminizi harekete geçirir.

sarilmanin etkisi 2

Sarıldığınızda salgılanan bu oksitosin hormonu aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşma konusunda da oldukça başarılıdır.

3.Sarılmak acıyı azaltır.

sarilmanin etkisi 3

Tıpkı bağışıklık sisteminizi aktifleştirmesi gibi oksitosin sizin acı seviyenizi de düşürecektir. Düşünün, boyunuz ağrıdığında yaptığınız ilk hareket nedir? Onu elinizle sarmak ve ovmaktır. Basit dokunuşlar bile oksitosin salgılayarak sizi iyi hissettirirken bir de sarılmanın neler yapabileceğini düşünün.

4.Sarılmak daha derin ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

İlişkilerde iletişim önemli olsa bile birçok insan dokunmanın ne kadar etkili ve anlamlı olabileceğini unutuyor. Sevdiğiniz birine vereceğiniz desteği sarılmak veya sırtını sıvazlamak gibi fiziksel yollarla ifade ederseniz, aranızdaki bağ güçlenecektir.

5.Sarılmak annelere iyi gelir.

anne aslan sarilmak

Sarılma sonucu salgılanan oksitosin hormonu, kadınlar doğum yaptıktan sonra veya çocuk emzirirken de salgılanır. Bu hormonla kadınlar daha rahatlamış hissederler ve çocuklarıyla daha güçlü bağlar kurabilirler.

6.Sarılmak stresi ve kaygıyı azaltır.

sarilmanin etkisi

Gün içinde sarılarak sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Çünkü oksitosin kişide olumlu düşünmeyi uyandırır ve böylelikle gündelik sorunlarınızın üstesinden daha rahat gelirsiniz.

7.Sarılmak kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürür.

sarilamk

Sizi daha az stresli, daha az kaygılı ve daha mutlu yapan oksitosin kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi de düşürür.

Kaynak: http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/10-surprising-benefits-cuddling-that-make-you-want-cuddle-someone-now.html

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !