Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Seks Yapmadan Önce Sormanız Gereken 4 Soru

Seks Yapmadan Önce Sormanız Gereken 4 Soru

Yazar: Ankara Psikolog

Seks sadece fiziksel bir eylem değildir. Seks size zevk verse bile onunla beraber gelen duygusal güce ve hassasiyete saygı duymalısınız. Biyolojik açıdan seks erkekler ve kadınlar için seksle beraber salgılanan hormonlar kişilerin daha yakınlaşmasını ve daha kuvvetli bağ kurmasını sağlar. Bu yüzden seks sadece anlık bir eylem değildir, sonraki koşullarınızı ve duygularınızı da etkilemektedir.

Seks yapmadan önce mantığınızla karar vermek, hormonlarınız baskın olduğundan zor olabilir. Fakat yine de şu 4 sorunun cevabını vermek seksten sonraki süreç için size yardımcı olacaktır:

Seks ile ilgili benim değerlerim nedir?

Seks yapmayı düşündüğüm kişi benim kafamdaki bu değerlere uyuyor mu? Duygusal yakınlık ve bağlılıkla ilgili inandığınız bazı değerler seks yapmadan önce sizin için seks kararını verirken belirleyici olmalı.

Seks yapma kararım ile hayat koşullarım nasıl etkilenecek?

Eğer tek eşli bir toplumda yaşıyor ve söz verdiğiniz, bağlandığınız hatta evlendiğiniz birisi varken bir başkasıyla seks yapıyor olmak sizin sonraki yaşantınızı etkileyecektir. Bu yüzden daha sonra çıkabilecek sorunları göze alarak ve seks yapacağınız kişiyle (ki bu iş arkadaşınız veya yakın bir arkadaşınız olabilir) ilişkinizin artık değişeceğini göz önünde bulundurarak bu kararı vermelisiniz.

Bu insan benim için doğru bir seçim mi?

İlişkiye gireceğiniz kişinin size bulaştıracağı bir hastalığı var mı? Bunu yeterince iyi sordunuz mu? Yukarıda da belirttiğimiz gibi hormonların etkisiyle artık seks yaptığınız kişiyle aranızda daha yakın bir ilişki olacak olması, hatta bu kişinin potansiyel eş adayınız olması muhtemel. Bunu da göz önünde bulundurup cinsel ilişkiye gireceğiniz kişinin kişiliğine de dikkat etmekte fayda var.

Benim için doğru bir zaman mı?

Bazen partner sizin için çok uygundur ama belki seksin zamanlaması çok kötüdür. Özellikle yeni uzun bir ilişkiden çıktıysanız tek gecelik ilişkiler yaşarken dikkatli olmalısınız. Bu seksin ve yeni çıkmış olduğunuz duygusal yoğunluğun etkisiyle birden kendinizi karşı tarafa çok bağlanmış hissedebilirsiniz.

Seks yapmak veya yapmamak oldukça kişisel bir karar. Fakat bu soruların yanı sıra kendinizin de duruma göre üreteceğiniz sorularla sonraki zamanlarda yaşayabileceğiniz birçok sorunun önüne geçebilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !