Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Sevdiğinizin Güvenini Kazanmanın 7 Yolu

Sevdiğinizin Güvenini Kazanmanın 7 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Gerek romantik ilişkilerde gerekse arkadaşlık ilişkilerinde “güven” vazgeçilmezdir. İlişkilerde “güven” duygusu bir defa kırılınca, onu tekrar kazanmak da oldukça zordur. Eğer böyle bir durumda kalırsanız işte size izleyebileceğiniz 7 yol,

1-Küçük adımlarla başlayın

Kırılan güvenin bir anda tekrar eski haline geleceğini düşünmeyin, bunu sağlamak zaman alacaktır. O yüzden beklentinizi ilk aşamada düşük tutun ve birbirinize karşı çok büyük bir beklenti içerisine girmeyin.

2-Affedin

Eğer birileri sizin güveninizi kırmışsa onları affetmelisiniz. Hala kızgın ya da incinmiş hissediyor olsanız bile, eğer ilişkinizde güveni tekrar inşa etmek istiyorsanız karşı tarafa affedici yaklaşmalısınız. Aksi takdirde ilişkinizde ilerleme kaydedemeyeceksiniz.

3-Özür Dileyin

Eğer siz hatalıysanız ve karşı tarafın “güven”ini kıran sizseniz, o zaman özür dilemelisiniz. Bu özrü dilerken ne kadar içten olduğunuzu karşı tarafa göstermelisiniz. Ona bu durumun sizin için ne kadar zor olduğunu ve onun güvenini kaybetmenin sizi ne kadar üzdüğünü anlatın. Karşınızdaki sizin içtenliğinizi ve çabanızı gördükçe o da size doğru adım atacaktır.

4-Bir gecede her şeyin değişmesini beklemeyin

Nasıl aranızdaki güven daha önce bir gecede kurulmadıysa, yeni inşaa edeceğiniz güven de bir gecede kurulmayacaktır. İhtiyacınız olan iki önemli şey var: zaman ve sabır.

5-Güzel anılarınızı tekrar yaşatın

Aranızdaki güvenin güçlü olduğu zamanlarda yaşadığınız anıları tekrar yaşayın. Sizi mutlu eden yaşanmışlıkları tekrar hatırlayın. Duygular ve anılar birbirlerine çok sıkı bir şekilde bağlıdır. Bu yapacaklarınız size daha önce sahip olduğunuz ilişkinizi hatırlatacak ve sizi eskisi gibi olmaya teşvik edecektir.

6-Ortak bir aktivite yapın

Güveni tekrar inşa etmenin iyi bir yolu ise bir aktiviteyi beraber yapmak veya bir amaç belirleyip beraber çalışmaktır. Beraber zaman geçirip emek harcadığınızda birbirinize güceneceksiniz. Ayrıca bir hedefe ulaşmak ve bir işi tamamlamak sizi çok iyi hissettirecektir. Unutmayın, güzel duygular güzel bir ilişkinin başlangıcıdır.

7-Gerginlikten kaçının

Güveni tekrar inşa ederken sizi strese sokacak durumlardan ve konuşmalardan kaçının. Böyle bir durum sizi geriye götürecektir ve daha çok üzecektir. Sakin bir ilişkiniz olsun! Böylelikle sizi mutlu eden eski alışkanlıklarınıza geri dönecek ve birbirinize güveniniz tekrar sağlanacaktır.

Kaynak: http://reluv.co/tag/rebuilding-trust/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !