Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Sevgiliniz Psikolojinizi mi Bozuyor; Nasıl Anlarsınız?

Sevgiliniz Psikolojinizi mi Bozuyor; Nasıl Anlarsınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Bazı ilişkiler insana yarardan çok zarar getirir. Özellikle bazı partnerler karşı tarafın ruh sağlığını daha bozabilirler. Sevgiliniz psikolojik problemlere sebep oluyor mu? Bu yazıda ipuçlarını derledik:

Sürekli ilişkinizi düzeltmek zorunda hissedersiniz.

Sağlıklı birsiyle yaşadığınız sağlıklı bir ilişki doğal olarak zamanla değişecek ve gelişecektir. Bu değişimler genellikle olumlu yöndedir. Ama ilişkinizin veya partnerinizin sizi artık mutlu etmediğini hissediyorsanız, önünüzde psikolojiniz açısından size iyi gelmeyen biriyle olduğunuzu söyleyen güçlü bir kanıt var demektir.

Kaygı, korku veya kızgınlığı sürekli deneyimliyorsanız.

Birisine gerçekten aşık olduğunuzda ola karşı devamlı olumsuz duygular hissetmezsiniz. Onlar ilişkiniz boyunca sizi korkutmamalı, kızdırmamalı veya sizde kaygıya sebep olmamalıdır. Eğer partneriniz sizde bu duyguları uyandırıyorsa onu geride bırakmanın zamanı gelmiş demektir.

Gerçek hislerinizi ve arzularınızı inkar ediyorsanız.

Hepimizin hayattan istedikleri ve beklentileri vardır. Hepimizin hisleri ve arzuları vardır. Eğer kendinizi partneriniz yüzünden bu arzuları bastırmak zorunda hissediyor ve ihtiyaçlarınızı devamlı göz ardı ediyorsanız bu da sizin sağlığınız için iyi değildir.

Onun davranışlarını mazur görüyorsanız.

Birisine partnerinizden bahsettiğinizde yaptığı şeyleri değiştirerek anlatıyorsanız veya tüm davranışlarını kabullenip maruz görüyorsanız bu da sizin ilişkinizi sonlandırmanız gerektiğine dair önemli bir işarettir.

Kararlarınızı alırken kendinize güvenemiyorsanız.

Her ilişki bir yerde bazı şeyleri verme, bazı şeyleri alma ilişkisidir. İlişkiniz için kararlarınızdan vazgeçiyorsanız veya partnerinize göre tüm kararlarınızı şekillendiriyorsanız bu sizin kendinize olan güveninizi zedeleyecektir. Özgüvenle ilgili yaşadığınız sorunlar daha büyük psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !