Buradasın Ankara Psikolog » Ergenlik Dönemi » Siber Zorbalığa Maruz Kalanlara Yardımcı Olmanın 7 Yolu

Siber Zorbalığa Maruz Kalanlara Yardımcı Olmanın 7 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Zorbalık söz konusu olduğunda bu durumun izleyicilerinin de önemli bir rolü vardır. Yalnızca bir kişi zorbalık yaptığında zorbalık nerdeyse hemen ortadan kaybolur çünkü destekleyeni yoktur. Öte yandan izleyiciler zorbalığı desteklerse zorbalık güçlenerek devam eder, bu durum siber zorbalıkta da aynı şekilde ilerler. Çocukları zorbalığa karşı bilinçlendirirken şahit oldukları zorbalığa nasıl tepki vermeleri gerektiğini öğretmek gerekir.

siber zorbalık

Çocuklar siber zorbalığı gördüklerinde durdurmak için bir şeyler yapabilirler. Siber zorbalığa karşı gösterilebilecek doğru tepkiler şu şekildedir:

  • Başka çocuklarla alay eden, onları aşağılayan gönderileri beğenmemek

Bunları yayınlayan kişi izleyicilerin beğenileriyle güçlenir. Çocuğunuz komik olduğunu düşünse bile sizin ona bunun yanlış bir şey olduğunu ve siber zorbalığa örnek bir davranış olduğunu hatırlatmanız gerekir.

  • Kurbanı destekleyecek sözler yayınlamak

Zorbalığa maruz kalan çocuklar kendilerini yalnız hissederler ve güçlü durmak için gereken cesareti bulamazlar. Çocuğunuzun bu kişilerin yanında olduğunu göstermesinin önemli olduğunu anlatmalısınız. “Seninle ilgili söylenenlere inanmıyorum.” benzeri cümlelerle arkadaşını desteklemesini sağlayabilirsiniz.

  • Diğer çocukları da destek olmaları için bir araya getirmek

İzleyicilerin davranışlarının çok önemli olduğunu söylemiştik, eğer çoğunluk destek olma amacını benimserse zorbalığa maruz kalan çocuk bu zor durumu çok daha kolay atlatır.

  • Bir yetişkine anlatmak

Çocuklar bazen yaşadıkları sorunlarla kendileri baş etmek isteyebilir. Onlara bir yetişkinden yardım istemenin kötü bir şey olmadığını anlatmalısınız. Karşılaştıkları bir siber zorbalık vakasını ebeveynlerine, öğretmenlerine anlattıklarında durumu daha kolay çözebileceklerini bilmeliler.

  • Siber zorbayı engellemek

Siber zorbalığı engellemenin bir yolu da bunu yapan kişinin sözlerinin yayılmasını engellemektir. Eğer internet ortamında takipçilerini kaybederse söylediklerini daha az kişi duyar.

  • Siber zorbalığın özel bir mesele olmadığını kabullenmek

Siber zorbalık asla iki kişi arasında kalacak özel bir mesele değildir. İnternet üzerinde gerçekleştirilen her eylem tüm dünya tarafından ulaşılabilir haldedir. Bu yüzden olumsuz etkileri çok güçlü olabilmektedir.

  • Zorbayı aşağılamamak

Siber zorbalık yapmak yanlış bir şeydir ancak benzer bir tepkiyi zorbalığa yapan kişiye göstermek de doğru değildir. bu davranış kişiyi zorbayla aynı seviyeye koyar ve kimseye faydası yoktur. Hatta durumu kurban için daha kötü bir hale getirebilir. Çocuğunuza kötü bir davranışla başa çıkmanın yolunun kötü muamele yapmak olmadığını anlatmalısınız.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !