Buradasın Ankara Psikolog » Fobiler ve Korkular » Sinofobi Nedir?

Sinofobi Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Sinofobi köpeklerden aşırı korkuyu ifade eder. Birçok insan hırlayan veya dillerini gösteren bir köpek yanındayken kendisini huzursuz hisseder. Fakat sinofobisi olan kişiler, davranışı veya bulunduğu ortam ne olursa olsun tüm köpeklerden korkar.

Kimileri sadece belli tip köpeklerden, büyük ya da özellikle korkutucu görünümlü köpek cinsleri gibi, korkabilirken diğer köpeklerin yanında sakin kalabilmektedirler. Örümcek ve yılan fobisinden sonra gelen sinofobi en yaygın hayvan fobilerinden birisidir. Belirtileri köpeklerin olduğu yerlere gidememe, köpek çevresindeyken aşırı korku davranışı gösterme veya köpekler için abartılı önlemler almak şeklinde sayılabilir.

Sinofobinin Sebepleri Nedir?

Sinofobisi olan birçok insanın küçüklükten beri köpeklerle travmatik deneyimleri olmuştur. Kimisi ısırılmıştır, kimisinin ise kendisi ya da ailesinden birisi köpek saldırısına uğramıştır. Bu fobi genellikle erken çocukluk döneminde başlar ve anne babaların korkularıyla da şekillenebilir. Köpeklerden korkan bir anne babaya sahip olmak ya da çocuğu sürekli köpeklerle hayali olarak korkutmak da bu fobinin gelişmesine neden olmaktadır. Kimi durumlarda ise bu fobinin neden geliştiği tam olarak anlaşılamamaktadır.

Sinofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer fobiler gibi sinofobi de çeşitli terapilerin kombinasyonu ve rahatlama egzersizi ile etkili bir şekilde tedavi edilmektedir. Bazıları hipnoterapinin de etkili bir yöntem olacağını düşünmektedir. Maruz bırakma tedavisinde aşamalı olarak danışanın köpeğe maruz bırakılması, sinofobinin tedavisinde kullanılan tekniklerden sadece birisidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !