Buradasın Ankara Psikolog » Film ve Kitap Önerileri » Sizi Büyülü Atmosferlere Götürecek Güce Sahip 12 Film

Sizi Büyülü Atmosferlere Götürecek Güce Sahip 12 Film

Yazar: Ankara Psikolog

Zaman zaman çocukluğumuzdan aklımızda kalan masalların büyülü atmosferlerini düşünürüz; devler, cüceler, periler ve gerçek hayatta rastlayamadığımız onlarca büyülü varlık… Eğer masalları özlediyseniz size masallar gibi büyülü atmosfere sahip filmlerin bir listesini sunuyoruz. Şimdiden keyifli seyirler…

Big Fish, 2003 (Büyük Balık)

1

BigFish filminin yalnızca bir peri masalı olduğunu düşünürseniz yanılırsınız. Çünkü bu film çocuksu bir masumluk, sevimlilik, saflık, aşk ve en önemlisi sihir barındıran, en eleştirel izleyiciyi bile etkileyebilecek bir filmdir.

Bridge to Terabithia, 2006 (Terabithia Köprüsü)

2

Bu film sınırsız çocuk hayal gücünü, renkli rüyaları ve gerçek arkadaşlığı bir araya getiren kalbinize dokunacak bir eserdir. Filmde acımasız gerçeklerden kaçmak için kendi dünyalarını yaratıp kral ve kraliçe olan iki çocuğun hikayesi anlatılır. Basit bir hikayesi olsa da ciddi mesajlar veren bir filmdir.

TheSecret Life of Walter Mitty, 2013 (Walter Mitty’nin Gizemli Dünyası)

3

Bir fotoğraf sıradan bir ofis çalışanının hayatını nasıl değiştirebilir? Herkesin içinde büyük bir potansiyel olduğunu unutuyorsanız bu filmle tekrar hatırlayabilirsiniz.

Alice in Wonderland, 2010 (Alice Harikalar Diyarında)

4

Hepimizin bildiği hikayenin beyazperdedeki halini izleyerek yönetmen Tim Burton’un harikalar diyarı ile  sizin harikalar diyarınızın ne kadar benzediğini karşılaştırma şansına erişebilirsiniz

Mirrormask, 2005 (Aynalı Maske)

5

Hem Alice Harikalar Diyarında’dan hem de Salvador Dali’nin eserlerinden etkilenen sürrealizm ve saf fantezi dolu bir film. Filmde 15 yaşındaki Helena’nın hayal dünyasına davetliyiz.

The Imaginarium of DoctorParnasus, 2009 (Dr. Parnasus)

6

Gözden kaçırılmaması gereken bir eser. Zaman zaman neler döndüğünü anlamayabilirsiniz ancak yine de büyüleneceksiniz. Karakterlerin çoğunun arasında geçen diyaloglar gerçek dünyada yaşayan bizler için anlamsız gelecek olsa da filmde çok derin gerçekler bulacaksınız.

Moonrise Kingdom, 2012 (Yükselen Ay Krallığı)

7

Küçük bir kasabanın kasabayı terk eden genç aşıkları ve onları bulmak için seferber olan kasaba halkının yaşadığı maceraları anlatan WesAnderson filmi.

Interstate 60, 2001 (Bilinmeyen Yol)

8

Hayatın anlamı hakkında düşünmenize imkan sunan bir film. Interstate 60 adındaki yolda bulunan bir yere elindeki paketi ulaştırmak zorunda olan Neal bu isimde bir yerin var olmadığını öğrenecek ve bilinmeyene doğru yolculuğunu sürdürecektir.

Pan’s Labyrinth, 2006 (Pan’ın Labirenti)

9

Kesinlikle çocuklar için olmayan bir peri masalı. Korkutucu atmosferi sizi derinden etkileyecek bu filmde fantastik dünyanın karanlık tarafını göreceksiniz.

Stardust, 2007 (Yıldız Tozu)

10

Sihrin ve saf aşkın birleşimi olan bu filmle büyünün ve sihrin fantastik dünyasında bir yolculuğa çıkacaksınız. Yolculuğunuzda size aç gözlü krallar, kötü cadılar ve hatta korsanlar eşlik edecek.

The Silence of Sleep, 2006 (Rüya Bilmecesi)

11

İlk bakışta gerçekliğin, fantezinin ve rüyaların bir karışımı olarak karşınıza gelen film son derece garip bir yapım. Filmi izlerken dahice olduğunu düşünebilirsiniz ya da tamamen bir çılgınlık olduğunu, belki ikisinden de vardır biraz.

What Dreams May Come, 1998 (Aşkın Gücü)

12

“Son yalnızca başlangıçtır.” Ve bu filmde gerçekten de öyle… Mükemmel bir sona sahip, sonsuz aşk hakkında harika bir fantastik hikaye. Hem de başrol, Robin Williams!

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !