Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Sizi Depresyona Sürükleyen 9 Şey

Sizi Depresyona Sürükleyen 9 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Depresyon ömür boyu sürecek ve engellenemez bir rahatsızlık değildir. Genellikle insanların yaşam biçimi onları depresif hissettirir. İşte sizi depresif hissettirecek 12 durum:

1.Yalnızlaşma

Bütün araştırmalar depresyonun kanıtlanmış en etkili tedavi yöntemlerinden birinin sosyal bağlar kurma olduğunu söylüyor. Siz insanlardan uzaklaşmaya başladıkça gittikçe daha fazla yalnızlaşacaksınız. Yalnızlaştıkça da daha umutsuz ve üzgün hissedeceksiniz.

2.Keder

Bir ayrılık, işi kaybetmek, bir aile üyesinin ölmesi gibi durumlar yoğun bir kederi içerisinde barındırır. Bu üzüntülü durumları atlatamadıkça depresyona daha fazla yaklaşmış olursunuz.

3.Uykusuzluk

Kötü bir uykudan sonra kendinizi mutsuz hissettiğiniz oldu mu? Yorgunluk bizim enerji seviyemizi ve mutluluğumuzu olumsuz yönde etkiler. Böyle bir durum sonrası depresyona girme şansınız yüksektir. Diğer taraftan depresyonda olan biri de uyku problemleri yaşayabilir. Bu yüzden önlemini almazsanız sonsuz bir döngü içerisinde kendinizi bulabilirsiniz.

4.Anlam Arayışı

Varoluşçu bakış açısına göre hepimiz hayatımız için bir anlam arayışındayızdır. Kimilerimiz bu anlamı çalışmakta, kimimiz eğitimde, kimimiz ise sosyal ilişkilerimizde buluruz. Ama anlam arayışı içerisine girdiğimiz alan bizi mutsuz ediyorsa, bu da bize depresif bir hayat olarak geri dönebilir.

5.Eleştirel Bir İç Ses

Kendinizle ilgili içinizden değerlendirmeler yapmak depresyon tedavisi için oldukça etkili bir yöntemdir. Ama kendinize söylediğiniz şeyler bir arkadaşınıza bile söylememeniz gereken şeyler ise bir değişim yapma vakti gelmiştir. Eleştirinizi yaparken yapıcı olmakta fayda var.

6.Egzersiz Yapmamak

Sosyal bağlar kurmaktan sonra, sizi depresyondan kurtaracak bir diğer önemli şey ise egzersiz yapmak. Birçok araştırma sonucu günün bir kısmında egzersiz yapan insanların depresyona yakalanma riskinin diğerlerine göre çok daha az olduğunu gösteriyor.

7.Doğadan Uzak Kalmak

Ekoterapi ya da Yeşil Terapi adıyla bilinen ve son zamanlarda depresyona çok iyi geldiği söylenen yeni yöntemler kullanılmakta. Doğa ile iç içe olmak size her zaman iyi gelecektir.

8.Kötü Beslenmek

Yetersiz beslenme demek sadece vücudunuzun alması gereken besinlerden mahrum kalmak demek değildir. Araştırmalar düzenli ve yeterli bir diyet uygulayan bireylerin depresyona yakalanmalarının zor olduğunu gösteriyor.

9.Stres

Bazı durumlarda orta derecede stresin olması kişinin performansını artırabilir. Ama stres altından kalkılamayacak bir hâle geldiğinde kişiyi depresyona sürükleyebilir.

Kaynak: http://www.mindbodygreen.com/0-12880/12-lifestyle-factors-that-make-you-feel-depressed.html

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !