Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Sizi Mutlu Edeceği Kanıtlanmış 7 Kolay Aktivite

Sizi Mutlu Edeceği Kanıtlanmış 7 Kolay Aktivite

Yazar: Ankara Psikolog

Bilim sizi mutlu edebilir. Size bahsedeceğimiz bu aktiviteleri yapmak bugün sizi iyi hissettirecektir. Hatta bu aktiviteleri yapmaya devam ettikçe çok daha uzun süre iyi hissedeceksiniz.

Minnettarlığınızı gösteren bir mesaj gönderin

Minnet duygusu kişiyi sahip oldukları konusunda çok iyi hissettiren bir duygudur. Hayatınızda size bir şekilde yardımı dokumuş bir kişiye minnetinizi gösteren bir teşekkür mesajı göndererek bu duygunuzu canlandırın.

Bir başkası için para harcayın.

Eğer akıllıca kullanırsanız para gerçekten sizi mutlu eder. Paranızı akıllıca kullanmanın bir yolu da kendiniz yerine bir başkası için harcamak olabilir. Çünkü başkası için para harcadığınızda duyarlı ve bağışlayıcı bir insan olduğunuzu hissederek ruhsal doyuma ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu tavrınız sosyal ilişkilerinizi geliştireceğinden mutluluğunuz kaçınılmaz olacaktır.

Müzik dinleyin.

İnsanları iyi hissettirmek konusunda başı çeken aktivitelerdendir müzik dinlemek. Çünkü insanlar keyifli anlarında müzik dinlemenin duygu durumlarını daha da yukarılara çekmesinden hoşlanır. Tabi ki sırf keyifliyken değil üzgünken müzik dinlendiğinde müziğin yaşattığı duygusal karmaşa insanlara zevk verir.

Planlar yapın…

Bir şeylerin gerçekleşmesini beklemek, o heyecan kişiye inanılmaz zevk verir. Bu bekleme durumunun ve umut duygusunun çok güçlü ve olumlu bir duygu olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Kişiler yaptıkları planlarla da beklentilerini, umutlarını canlı tutarak aslında mutluluklarını arttırmaktadırlar. Plan yapmanın zevkini katlamak isterseniz de planlarınıza arkadaşlarınızı dahil ederek hem gerçekleşecekler için heveslenebilir hem de sosyal ilişkilerinizi güçlendirirsiniz.

Bugün gerçekleşen 3 iyi şeyi listeleyin.

Günün sonunda yatağa gitmeden önce birkaç dakikanızı gününüzü ve gün içinde yaşan 3 iyi şeyi düşünmeye ayırın. Bunların çok büyük inanılmaz şeyler olmasına da gerek yok yeter ki iyi hissetmenize azıcık da olsa katkıları olmuş olsun. Yapılan bir araştırmaya göre bu küçük egzersizi düzenli olarak gerçekleştiren katılımcıların depresif belirtilerinde düşüş, mutluluk seviyelerinde artış gözlemlenmiştir.

Güçlü yönlerinizin üzerine eğilin

İnsanlar başarılı olduklarını düşündükleri davranışları gerçekleştirdiklerini kendilerini iyi hissederler. Her insanın da iyi olduğu nokta diğerinden farklıdır kimisi sosyal becerilerde, spor faaliyetlerinde ya da fiziksel becerilerde iyiyken kimisi sanatsal faaliyetlerle kendilerini gösterir. Durum bu kadar netken iyi olduğumuz şeyleri neden mutluluk için kullanmayalım değil mi? Güçlü yönleriniz sizi mutlu etme konusunda da başarılı olacaklar inanın J

Mutlu hayaller kurun.

Özellikle de hayal kurmayı seven biriyseniz bu madde tam size göre. Bırakın zihniniz sizin için mutlu hayaller kursun. Gün boyunca zihin konudan konuya atlamak, kelimenin tam anlamıyla oradan oraya dolaşmak ister, başı boş şekilde dolaşan zihninizi olumlu şeylere yönlendirmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Eğer geleceğe dair mutlu hayaller kurmak istemezseniz de zihninizi geçmişinizdeki mutlu anılara doğru yolculuğa çıkarabilirsiniz. Başarısızlıklara, utançlara ve kötü anılara gitmemek için direnen zihniniz kapılarını mutlu anılar için ardına kadar açacaktır.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !