Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Sorumluluk Sahibi Çocuklar Yetiştirmek İçin Yapılabilecekler

Sorumluluk Sahibi Çocuklar Yetiştirmek İçin Yapılabilecekler

Yazar: Ankara Psikolog

Her aile çocuğunu gerçek dünyaya hazırlamak ister. Bu anne babaların büyük bir sorumluluğudur ama çocukları için gösterdikleri çabaya değecektir. Gerçek dünyaya hazırlanmış bir çocuk, sorumluluklarının bilincinde olan çocuktur ve sorumluluk sahibi çocukları yetiştirmek için ailelerin yapması gerekenler vardır. Bunlar neler olabilir diye soruyorsanız eğer buyurun:

Gerçekçi olun:

Çocuklara bir şeyler öğretmek kolay değildir. Başlangıçta onları boş birer zemin olarak düşünmelisiniz. Küçük adımlarla başlayıp hedefleri belli dozlarda büyütmek istediğinizi öğrenmeleri açısından önemli olacaktır. Ayrıca her çocuğun öğrenme süreci farklıdır bu sebeple çocuğunuzun zayıf ve güçlü yönlerini bilerek hareket etmelisiniz.

Doğru yaptıklarına odaklanın:

Çocuklarınız da dahil olmak üzere hiç kimse mükemmel değildir. Yaptıkları bir işte eksiklikleri ya da hataları olsa dahi doğru ve yeterli yaptıkları kısımlar için onları ödüllendirin. Eğer çocuğunuz size ev işlerinde yardım ediyorsa bunu eksik yapsa da ona teşekkür edin, bu davranışınız onun isteksizce yaptığı işleri bile ilerleyen zamanda daha özenli yapmasına yardımcı olacaktır.

Ona bir arkadaş değil bir ebeveyn olun:

Çocuklarınız büyüdükçe sizin yerinize arkadaşlarını dinlemeye başlayacaklar ve söylediklerinize pek kulak vermeyeceklerdir. Size dikkatlerini vermelerini sağladığınızda kontrolü tamamen elinize almaya çalışın. Böyle zamanlarda onlara duymak istediklerini değil bilmeleri gerekenleri söyleyin. Olmaması gereken davranışlar sergilediklerinde , davranışlarının yarattığı sonuçları yaşamalarını sağlayın. Onlarla arkadaş olmak istiyorsanız onların da yetişkin olmasını bekleyebilirsiniz.

İyi bir örnek olun:

Eğer çocuğunuza bir çok konuda öğüt veriyor ve verdiğiniz öğütlerin tersi yönünde davranışlar sergiliyorsanız bu durum onların aklını karıştıracaktır. Çünkü çocuklar söylediklerinizi uygulamak yerine sizin davranışlarınızı taklit etme yoluna giderler. Çocuğunuza öğretmek istediklerinizi kendi davranışlarınızda sergilerseniz, başarılı olma ihtimaliniz çok daha fazla olacaktır.

Bu bahsettiklerimizi yaparak çocuklarınızın olumlu davranışlarını pekiştirir hem de onlara yeni şeyler öğretmek adında emin adımlar atmaya başlarsınız.

Hipokampüs ailesi olarak çocuk yetiştirmenin zahmetli sürecini en verimli şekilde geçirmenizi dileriz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !