Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Sosyal Medya Gençlerde Depresyona ve Kaygıya Sebep Oluyor

Sosyal Medya Gençlerde Depresyona ve Kaygıya Sebep Oluyor

Yazar: Ankara Psikolog

Yeni yapılan bir çalışmaya göre, sosyal medya üzerinden gelen baskı gençlerde depresyona, kaygıya ve uyku bozukluklarına sebep olabiliyor.

Glasgow Üniversitesi’nce yapılan araştırmada 467 gencin gece ve gündüzleri sosyal medya kullanımı incelendi. Ardından gençlere uyku kalitesi, depresyon, kaygı ve özsaygı üzerine testler uygulandı.

Araştırmacılar ayrıca, sosyal medya kullanımında ne kadar duygusal yatırım yaptıklarını da incelediler. Örneğin, yazdıkları bir gönderiye cevap alamadıklarında gençlerin hissettikleri kaygıyı veya üzüntüyü ölçtüler.

Çalışmanın yürütücülerinden Dr. Cleland Woods’a göre:

“Özellikle ergenlik, gençler için hassasiyetin arttığı ve böylece depresyon, kaygı ve uyku bozuklukları başladığı bir dönemdir. Bu noktada sosyal medya kullanımının ne kadar önemli olduğunu görmek gerekiyor. Son bulgular, sosyal medya kullanımı ile iyi hissetme arasında sıkı bir bağlantı olduğuna işaret ediyor, özellikle de ergenler açısından.”

Toplanan verilerin analizi yapıldığında ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor: Sosyal medyayı sıklıkla ve genelde geceleri kullanan, burada duygusal yatırımı çok fazla yapan gençlerde yetersiz uyku, düşük özsaygı, yüksek depresyon ve kaygı görülüyor.

Dr. Woods geceleri sosyal medya kullanımının bir fark yaratmasını şöyle açıklıyor:

“Bunun nedeni duygusal yatırımlarımızı en sık geceleri yapmamız. Hislerimizi fark etmeye ve paylaşmaya geceleri daha yatkınız.”

Kaynak: http://psychcentral.com/news/2015/09/12/pressure-to-be-on-social-media-247-linked-to-teen-anxiety-and-depression/92145.html

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !