Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Sosyal Psikolojinin Bize Öğrettikleri

Sosyal Psikolojinin Bize Öğrettikleri

Yazar: Ankara Psikolog

Sosyal psikoloji belki de günlük hayatımıza dair en çok araştırma yapan bilim dalıdır. Hal böyle olunca yapılan araştırmalardan yaşantımızda uygulayabileceğimiz şeyler öğreniyoruz. Bu içerikle sosyal psikolojinin bize kazandırdığı önemli bilgilerden bir kaçına değineceğiz. Keyifli okumalar.

Kişiler sahip oldukları eşyalara olduğundan daha çok değer biçerler.

Sizin olmayan bir ürüne değer biçmeniz istendiğinde diyelim ki 10 lira diyorsunuz. Ancak bu ürünün aynısı sizde olduğunda ve satmanızı istediğimizde aynı ürüne 20 lira değer biçiyorsunuz. Yani kişiler bir ürüne bir kez sahip olduklarında ona daha çok değer biçiyorlar, sırf kendilerine ait olduğu için.

Sıcaklıktaki artış insanları daha sinirli bir hale getirir ve üzgün olmak fiziksel olarak daha soğuk hissetmeye neden olur.

Mutsuzken içinde bulunduğunuz ortamın soğuk olduğunu belirtirsiniz ve bir şeyler yiyecek olsanız soğuk yiyecekler yerine sıcak olanları tercih edersiniz. Sıcak iklimli bölgelerde suç oranları daha fazladır özellikle de sıcaklığın normallerin üzerine çıktığı günlerde. Bunun sebebi sıcaklık artışı uyarılmaya neden olur ancak insanlar bu uyarılmayı sıcaklık artışına değil de çevrelerinde gerçekleşen olaylara bağlamaya eğilimlidirler.

Birileri tarafından izleniyor olmak performansı etkiler.

Basit bir görev üzerinde çalışırken sizi izleyen birilerinin olması performansınızı arttırır. Ancak daha zor görevlerde veya yeni bir şey öğrenirken sizi izleyen birileri varsa bu iyi performans sergilemenize engel olur. Konu yemek yemek olduğunda da yalnız yemek yediğiniz miktarı azaltırken, size eşlik eden biri olduğunda daha çok yersiniz. Bir anlamda yemek yeme performansınız artar.

İnsanları arkadaşlarıyla karşılaştırmak onlara bir şeyler yaptırabilmenin en etkili yoludur.

Evlerdeki enerji kullanımını düşürmek isteyen bir elektrik şirketi “Komşularınız evlerindeki enerji kullanımını azalttı.” dediğinde tüketimde %2 ye varan bir azalma gözlemlemiştir. Ancak “paranızın cebinizde kalmasını istiyorsanız tasarruf yapın.” veya “Çevrenizi korumak için enerji tasarrufu yapın.” dediklerinde tüketimde bir azalma görülmemiş hatta bazı durumlarda artış bile gözlemlenmiştir.

Bir şeye maruz kaldıkça onu daha çok seversiniz.

Bu duruma psikolojide maruz kalma etkisi denir ve saniyeden kısa bir süre içinde oluşur. Katılımcılara yabancı kelimelerin gösterildiği bir araştırmada katılımcılar kendilerine daha sık gösterilen kelimelerin daha pozitif anlamlar çağrıştırdığını belirtmişlerdir. Bu etkinin en kullanışlı olduğu alan reklamcılıktır. Bir reklamı ne kadar çok görürseniz o ürüne karşı pozitif bir tutumunuz olur.

İnsanlar gerçekten mutlu olmak ister ama aşırı mutluluk profesyonel hayatı negatif etkiler.

48 farklı ülkeden 10,000 katılımcıyla gerçekleştirilen bir araştırmanın sonucuna göre mutluluk hayattaki diğer tüm şeylerden daha önemli olarak oylanmıştır. Yine de çok mutlu insanlar (mutluluk ölçeğinde 9/10 ve 10/10), orta derecede mutlu insanlara göre okul hayatlarında daha düşük notlar ve iş hayatlarında daha düşük maaşlar alırlar

İnsanlar belli başlı ödüllerden etkilenirler.

Beklenen ödüller bir göreve olan motivasyonu düşürürken beklenmedik sürpriz ödüller aynı göreve olan motivasyonu arttırır. Sabit ödüller, performansa göre değişen ödüllere göre daha az etkilidirler. Görev yaratıcılığa bağlı dahi olsa bu durum geçerlidir.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !