Buradasın Ankara Psikolog » Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi » Stresle Başa Çıkma Yolları

Stresle Başa Çıkma Yolları

Yazar: Ankara Psikolog

Stresle Başa Çıkma Yolları

Stresle Başa Çıkma Yolları

Stresle başa çıkmak sanıldığından daha kolaydır ve mümkündür. İnsanlar stresin egemenliğine girmektense stresi egemenliğine aldıkları takdirde stresin zararlarından da kendilerini korumuş olurlar. İnsanlar yaşamlarını ne kadar düzgün ve bir düzen içerisinde yaşarlarsa o kadar az strese maruz kalırlar. Dengesiz yaşam, her türlü dış tehditlere karşı da insanı savunmasız kılar ve açık bir hedefe dönüştürür. Kontrollü, düzenli, derli toplu ve zamanı iyi kullanarak bir hayat düzeni oturtmayı başaran insanlar, başarılıdırlar ve stresten de en az etkilenen insanlardır.

İnsanlar kendilerine zaman ayırmalıdır. Kendi bedenleri ve kendileri için de güzellikler sunmalı kendilerini ödüllendirmelidirler. Yoğun geçen bir iş gününün ardından kişinin kendine dinlenmek için zaman ayırması, yapılacak bir duş, arkadaşlarla geçirilecek keyifli vakit, kısa süreli bir egzersiz ve güzel bir yemek, insan vücudunda biriken negatif enerji atmada birebir yöntemlerdir. Bu adınlar sayesinde insanlar hem yorgunluklarından sıyrılmış hem de vücutlarındaki stresten de arınmış olurlar.

Kişiler ikili ilişkilerini ve sosyal hayatlarını ne denli olumlu gelişmelerle süslerse ve sosyal etkinliklere daha çok katılırsa stresten de o denli az etkilenirler. Sürekli farklı şeyler denemek, gezmek ve hayatın tadını çıkarmak insanları rahatlatır. Rahat olan bir beden de stresten çok fazla etkilenmez.

Birçok kişi streste kurtulmak için farklı yollara başvurur. Kimisi aşırı yemeğe yüklenir, kimisi bağırır-çağırır, kimisi şiddete başvurur, kimisi kendi içine kapanır sessizleşir, tepkisizleşir.  İnsanların yaşanılan olaylara karşı savunma mekanizmaları farklı işler. Herkes aynı tepkiyi göstermez. Bazı kişiler vardır stresli mi değil mi anlayamazsınız. Ama kimileri vardır ne kadar stresli olduklarını metrelerce uzaktan kestirebilirsiniz. İnsanlar en iyi kendilerini tanırlar stres anında da kendilerini en iyi rahatlatabilecekleri şeyi yine kendileri daha iyi bilirler. Ama insanlara bu gibi durumlarda genel olarak önerilen şey derin nefes almaları ve sakinleşmeye çalışmalarıdır. Stresle başa çıkayım derken stresi arttırıcı şeyler yapılmasından kaçınılmalıdır. Mesela madde bağımlılığına yönelmek, aşırı alışverişe kapılmak, etrafındaki insanlara bağırıp çağırmak gibi. Bunlar stresle başa çıkma yöntemleri asla değildir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !