Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Suçlular Neden Tekrar Tekrar Suç İşlerler?

Suçlular Neden Tekrar Tekrar Suç İşlerler?

Yazar: Ankara Psikolog

Yeniden suç işleme eğilimi ya da tekerrür, daha önce suç içeren davranışlar göstermiş bir kişinin bunun sonuçlarına katlansa dahi yeniden suç işlemesi olarak tanımlanır.

tumblr_o0bfuqkUpJ1ul3vilo3_500

Bu durumun tanımı farklı ülkelerdeki ceza sistemlerine göre farklı şekillerde de tanımlanabilir. Örneğin tutukluların ceza evinden çıktıktan sonra tekrar suç işlemeleri üzerine yapılan istatistiksel çalışmalar bulunmaktadır. 2007 yılında yapılmış olan ve en güncel araştırmaya göre suçluların %16’sının tekrardan suç işleyerek ceza evlerine döndükleri görülmektedir.

Nedenleri

Tekerrür, ceza sistemleri için çok önemli bir konudur çünkü kişinin bir sonraki suç işleme davranışını önlemek açısından gerekli yaptırımların ve düzenlemelerin yapılmasını içerir. Birçok kuruluş ceza sisteminde tekerrür eden suç davranışlarına yönelik araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalara göre kişilerin tekrar tekrar suç işlemelerinin arkasında kişisel, sosyolojik, ekonomik ve yaşam koşullarının getirdiği etkenlerin yer aldığı bulunmuştur:

  • Hapishane koşullarının kişiye suç işlediği davranışlar yüzünden bir çözüm bulmaması ya da davranışlarını düzeltici olmaktan ziyade kişinin davranışlarını pekiştirecek bir yapıda bulunması. Örneğin, cezaevlerinde ruhsal rahatsızlıkların tedavisi ile ilgili olanakların yetersiz olması ve mahkûmların boş zaman aktivitelerine izin verilmemesi.
  • Kişinin işlemiş olduğu suçlar onun bir mesleki deneyim kazanmasına engel olabileceğinden kişinin tutuklu kaldığı sürede kendisine para kazandıracak ve çıktığında normal bir yaşam kurmasını sağlayacak becerileri kazanamamış olması.
  • Hapishanelerde tutuklu kalanların maruz kaldığı uyuşturucu, şiddet gibi kişinin suç davranışlarını pekiştirici etmenlerin çokluğu.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !