Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Sürü Psikolojisi Nedir?

Sürü Psikolojisi Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Sürü psikolojisi kişilerin bir davranışı, düşünce biçimini, tutumu basitçe ‘herkes yapıyor’ diye benimsemesi olarak tanımlanabilir. Eğer bir tutum ya da inanç kalabalık bir grup tarafından kabul görüyorsa başka bir kişinin de aynısını benimseme olasılığı artmaktadır. Psikologlar bu durumu kimi zaman insanların fikirlerini ve kararlarını olumsuz etkileyen ve onlara hata yaptırabilen bir durum olarak nitelendirirler.

Sürü psikolojisinin görüldüğü örnekler:

Moda: Çoğu insan belli bir giyim tarzını sırf çoğunluk benimsiyor diye kabullenir.

Müzik: Bir müzik türü ve/veya bir sanatçı ne kadar çok kişi tarafından dinlenmeye başlanırsa, tek bir bireyin de aynı davranışı gösterme olasılığı artar.

Sosyal Medya: Birçok sosyal paylaşım sitesi olması rağmen en fazla kullanılan siteler yeni kişilerce de daha çabuk benimsenenlerdir.

Peki, insanlar neden trendleri takip eder? Sürü psikolojisi neden oluşur?

İnsanlar Toplulukların sahip olduğu normlardan ve düşünce tarzlarından kolaylıkla etkilenirler. Belli bir davranış çoğunluk tarafından benimsenmişken, o davranışı reddeden kişi olmak oldukça zorlaşır. İnsanların hissettiği bu baskı düşüncelerine, yaşam tarzlarına, hatta politik fikirlerine bile etki eder.

İnsanlar yalnız kalmak ve dışlanmak istemezler; haklı olan, kazanan tarafta olmak isterler. Bunu da çoğunluğun fikirlerinin sağlayacağını düşünürler. Aynı zamanda aidiyet hissine duydukları ihtiyaç çoğunluk tarafından kabul gören normları kabul etmelerine neden olur.

Sürü psikoloji zararlı mıdır?

Bu soruya kesin bir cevap vermek doğru olmaz çünkü sürü psikolojisi hayatın her alanınla gözlemlenebilir. Moda, müzik gibi alanlarda görülen sürü psikolojisi zararsız olarak nitelendirilebilirken farklı alanlarda paylaşılan ortak tutumların kişilere zarar verebileceği de görülmüştür. Örneğin, zararlı alışkanlıkları olan bir grup içine dahil olan bir kimse grubun davranışlarını takip ederek alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımına başlayabilir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !