Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Terapistinize Aşık mı Oldunuz?

Terapistinize Aşık mı Oldunuz?

Yazar: Ankara Psikolog

Danışanların terapistlerine âşık olması sıklıkla görülür. Kimileri terapistlerine ideal bir arkadaş gibi yaklaşırken, kimileri ise romantik veya cinsel duygular besleyebilir.

Terapistinize aşık olduğunuzu hissettiğinizde ilk başta korkmuş olabilirsiniz. Ama böyle hissetmeniz oldukça doğaldır. Terapistlerin yargılamadan, şefkatli, empatik ve sabırlı bir şekilde dinlemesi, size özel bir zaman ayırması sizi etkilemiştir. Kim böyle bir ilişkiyi istemez ki?

Psikodinamik yaklaşımda danışanın terapistine aşık olması durumuna “aktarım” adı verilir. Burada aktarımdan kast edilen şey, danışanın hayatında eksik olan duyguları terapist üzerinde yaşamaya çalışmasıdır.

Örneğin, babası tarafından görmezden gelinmiş ve yeteri kadar sevgi görmemiş bir kadının terapistine aşık olduğunu düşünelim. Bu kadının aşık olma sebebi, normalde babasından görmesi gereken destekleyen ve anlayış gösteren bir yaklaşımı terapistin kadına karşı göstermesidir.

Aktarım aslında terapi için bir fırsattır. Çünkü danışanın hayatı ve ilişkileri ile ilgili terapiste önemli fikirler verir. Aynı zamanda danışanın kendisiyle ilgili bir içgörü kazanmasına da yardımcı olur.

Ne Yapmalısınız?

Böyle duygular hissetmek çoğu zaman rahatsız edici olabilir. Bu yüzden hislerinizi görmezden gelmek veya terapiye gitmeme kararı almak size ilk başta iyi bir fikir gibi gelebilir.

Ama yapmanız gereken en önemli şey terapistle bu hisleriniz hakkında konuşmak olmalıdır. Terapistinize “duygusal olarak derinlerde çok şiddetli şeyler yaşadığınızı, keşfedilmeyi ve üzerine konuşulmayı gerektiren hisler içerisinde bulunduğunuzu” söyleyin. Bunu söylemek size garip gelse de sizin iyi olmanız için böyle bir konuşmanın gerekli olduğunu unutmayın. Konuşmaya “İkimiz hakkında konuşmak istiyorum. Size karşı bazı hisler besliyorum ve bu beni biraz rahatsız hissettiriyor.” Diyerek basit bir başlangıç yapabilirsiniz.

İyi bir terapist sizi anlayışla karşılayacaktır. Terapistlerin çoğu bu konuda özellikle eğitim aldıkları için durumun üstesinden gelmede size yardımcı olacaktır. Bu konuda size yol gösterirken yargılayıcı olmayıp size destek sağlayacaklardır.

Genel olarak bu duygularınızın ve arzularınızın kaynağına yönelik sizle beraber bir keşfe çıkacaklardır. Çocukluğunuzda yaşadığınız sıkıntılar, travmalar ve kayıplar üzerinde en çok durulan konular olacaktır.

Bu noktada sizin de kendi geçmişinizi, köklerinizi sorgulamaya ve keşfetmeye karşı bir istek içerisinde olmanız gerekiyor.

Ne yapmamalısınız?

Yapmamanız gereken en önemli şey içinizden geldiği gibi davranmamak. Terapi sona erse bile, terapistiniz ile aranızda bir ilişki olabileceği düşüncesinden vazgeçmelisiniz. Çünkü böyle bir ilişki etik anlamda hiç uygun değildir.

Psikoterapi çok hassas duyguların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Utanabilir, kaygılanabilir veya korkabilirsiniz. Ama size en çok yardımcı olacak anahtar şey paylaşmaktır. Terapistinizle bu duyguları paylaşın ve terapi sürecinin işlemesine izin verin. Bu size iyi gelecektir.

Kaynak: http://psychcentral.com/lib/in-love-with-your-therapist-heres-what-to-do/

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

4 Yorumlar

Ayşe 14 Mart 2017 - 00:41

Evet. Terapistime aşık oldum. Evlenip çok mutlu olamazmıyız. Onlar insan değil mi?

Cevapla
Nebiye 18 Nisan 2017 - 14:42

Slm.bi deli bendim sanyordum!😊 ben bu uyuz.dr.ask beslemeye başldğmı.soylesemde.egosu tavn.yapti.yaşı kucuk heralde ondan.cahil.! 3 ay sonra gorseceguz seyhatte..yada ..yine senaryolarindan birini oynuuor üzerimde..ayrıca niye etik degl demişnz! Kurban z.diye insan değlmiyiz.ya! O ne düşnuyor.?.)) Valla simdiden estetik botoks a.başldm bile.allahtan ilerlemedi. Sizi okuyunca…

Cevapla
mahmut 25 Kasım 2017 - 06:50

şu terapi kuralları hiç insani değil. Yok terapistine aşık olma yok terapi dışında görüşme vs. bu ne zalim dünya. Müslüm baba dinlicem efkarlandım.

Cevapla
Htc 19 Mayıs 2018 - 09:37

Onunda bana hisleri var gibi benmi yanlış hissediyorum. İyileşecem diye gidip daha betermi oluyorum

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !