Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Ters Psikoloji ve Kullanım Alanları

Ters Psikoloji ve Kullanım Alanları

Yazar: Ankara Psikolog

reverse-psychTers psikoloji, bir kişinin niyetine ulaşmak için, karşı tarafa asıl niyetinin tam zıddını söyleyerek, karşı tarafında bu isteğine karşı çıkacağını bilip istediğinin tam tersini yapmasıyla, istediği sonuca ulaşması anlamına gelen psikolojik bir hiledir. Peki, ters psikoloji nasıl çalışır ve nerelerde kullanılır?

Ters Psikoloji Nasıl Çalışır?

Ters psikolojinin çalışmasında en önemli mekanizma, aslında kişinin bireysel bağımsızlık arzusuna yaptığı burgudur. Başkalarının dediğini yapmayarak kişi kendisinin bağımsız olacağını hisseder. Örneğin, çocuklar anne babalarının sözlerine veya kurallarına karşı çıkarak bu şekilde bağımsız olacaklarını hissedebilirler. Fakat ters psikolojiyi uygulamayı bilen anne babalar, çocuklarına tam tersi yönde kurallar koyarak çocuğun bu kurala karşı çıkmasını ve sonuç olarak kendi istedikleri gibi davranmasını sağlamış olurlar. Örneğin, hiçbir şekilde enstrümanlara ilgi duymayan bir çocuğa zorla bir şeyler çaldırmak yerine; ona mezun olana kadar asla müzikle uğraşmayacağı konusunda bir kural koymak çocukta bu aletleri çalmaya yönelik bir istek uyandırabilir.

 Ters Psikolojinin Diğer Kullanım Alanları

Psikoloji ile ilgili terimi içerse de ters psikoloji terapide kullanılan bir kavram değildir. Çünkü terapistlerin karşısındaki danışanlara istediklerini yaptırmak gibi bir niyeti yoktur.

Ters psikoloji daha çok pazarlama alnında kullanılır ve birbirlerine alternatif gibi görünen birçok marka bu mantıkla ortaya çıkmıştır. Bir tarafta aşırı övülen ve iyi olmasına rağmen itici bir şekilde piyasaya sürülen bir ürüne karşı tüketiciler çoğunlukla o ürünün alternatifini seçmeye eğilim gösterirler.

Ayrıca internette viral olarak görülebilecek “bu butona basmayın”, “şu siteye girmeyin” gibi ifadeler karşısında da insanlar ters psikolojinin oyununa gelip bu davranışları sergilerler.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !