Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Ters Psikolojiyi Nasıl Uygularsınız?

Ters Psikolojiyi Nasıl Uygularsınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Öncelikle ters psikolojinin ne olduğuna bir bakalım. Ters psikoloji, karşı tarafın yapmasını istediğimiz bir davranışı, sanki bunun aksini istiyormuşuz gibi davranarak veya konuşarak karşı tarafa yaptırma olayıdır.

Örneğin, bir arkadaşınıza “Saat 6’dan önce buraya gelemezsin” diyerek, sırf sizi yanıltmak için 6’dan önce gelmek istemesini sağlayabilirsiniz.

Ters psikoloji ölümcül bir silah gibidir. Çünkü eğer karşınızdaki, sizin onu manipüle ettiğini anladıysa tekrar o kişinin size güvenmesini sağlamak imkansız olabilir. Bu yüzden ters psikolojiyi bilinç düzeyinde değil, bilinçdışı düzeyde yapmak oldukça önemlidir.

Ters psikoloji düzgün bir şekilde uygulanmalıdır:

  • Karşınızdaki insanın söylediklerinize güvenmesini sağlayarak
  • Söylediklerinizin karşınızdakini motive etmek amaçlı olduğunu anlamamasını sağlayarak

 

Ters psikoloji ne zaman kullanılabilir?

Örneğin, düşük notlar alan bir öğrenciye “Sen hiç iyi not alamazsın” demek onun özgüvenini düşürebilir ve kendisiyle ilgili sonradan değiştiremeyeceği olumsuz bir düşünce yaratabilir.

Sonrasında sürekli kişinin yetersizliklerini yüzüne vurur ve acımasız bir şekilde söylerseniz tüm bunlar o kişinin kişiliğine yerleşebilir ve kendisiyle ilgili “ben hiçbir zaman iyi yapamam” gibi bir kalıp geliştirebilir.

Ters psikoloji sadece karşınızdaki kişinin amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmak için kullanmalısınız. Yukarıdaki örnekteki çocuğu motive etmek için ters psikolojiyi şu şekilde kullanabilirsiniz:

Ona “Bahse girerim ki sen bu gece çalışmanı bitiremezsin” demek onu anlık olarak etkileyecektir. Ama ona “sen asla iyi not alamazsın” dediğinizde çocukta uzun dönemli olumsuz etkiler bırakmış olursunuz.

İnsanlara ters psikolojiyi nasıl uygularsınız?

Her insan ters psikolojiye göre hareket etmeyebilir, örneğin özgüveni olmayan insanlar söylediğiniz cümleleri ciddiye alır ve kendilerini sınırlandırmak için yeni sebepler bulmuş olurlar.

Bu yüzden ters psikoloji egosantrik, ne istediğini bilen ve rekabetçi ruha sahip olan kişilere uygulandığında en olumlu sonucu verir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Suleyman 17 Mayıs 2018 - 12:47

Görseldeki düşünürün kim olduğunu soyler misiniz acaba?

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !