Buradasın Ankara Psikolog » Film ve Kitap Önerileri » “Ters Yüz” Filminden Duygulara Dair Öğreneceğiniz 10 Şey

“Ters Yüz” Filminden Duygulara Dair Öğreneceğiniz 10 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Ters Yüz (İnside Out) 2015 yapımı bir animasyon film, ama animasyon deyip geçmemek lazım çünkü tüm animasyonlar gibi bize öğrettiği çok şey var. İnsanların kafalarının içinde neler oluyor olabileceğine dair bizlere fikir veren bu filmden duygulara dair pek çok şey öğrendik, işte bunlardan 10 tanesi…

  1. Tüm duygular kullanışlıdır

Bazıları önemsiz ve negatif görünse de tüm duygular hayatımızda önemli rol oynar ve hayatta kalmamıza yardımcı olur. Filmde de bahsedildiği gibi korku, bizi tehlikeli durumlardan korur; iğrenme, bizi zehirlenmekten koruyabilir. Doğru koşullar altında tüm duygular kullanışlıdır.

  1. Duygular iyi ya da kötü değildir

Üzüntü gibi bazı duygular kimi insanlar tarafından zayıflığın işareti veya kötü olarak değerlendirilebilir. Ancak üzgün olmanın yanlış bir tarafı yoktur..

  1. Duyguları bastırmak sağlıklı değildir

Her zaman mutlu olmak mümkün değildir ve uzun süre duygularınızı bastırmak son derece sağlıksızdır. Bastırdığınız duygular zamanla hissedilemez olur ve sizi uyuşuk ve depresif bir hale sokabilir.

  1. Duygular gelir ve geçer

Sağlıklı ve dengeli insanlar belli bir duyguya takılıp kalmazlar. Her duygu bir süre hissedilir ve etkisi geçer, bu etkinin geçmesine izin vermezseniz sağlıksız bir döngüye girebilirsiniz.

  1. Sık hissettiğiniz duygulara kulak verin

Duygular size genel iyilik halinizle ilgili mesaj verir. Eğer bir duyguyu sık sık hissediyorsanız bunun mutlaka bir sebebi vardır. Eğer sürekli kızgınsanız hayatınızda, ilişkilerinizde bir sorun olabilir ve duygularınız size bu mesajı vermeye çalışıyordur.

  1. Tek bir anıda birden fazla duygu olabilir

Bu film bize anıların keskin çizgileri olmadığını göstermektedir. Bir anı sizi hem mutlu edebilir hem de hüzünlendirebilir. Duygunun zihninizde hangi düşünceyi tetiklediği önemlidir.

  1. Davranışlarınız ve kararlarınız duygularınızdan etkilenir

Duygular son derece güçlüdürler, kararlarınızı ve davranışlarınızı etkileyecek kadar… Yiyecek seçiminizden, hayati kararlara kadar tüm kararlarınız hissettiklerinize bağlıdır.

  1. Son kararı duygular vermez

Kararlarınız üzerinde etkili olsalar da son sözü duygularınız söylemez. Bu insanlar için rahatlatıcı bir şeydir çünkü tamamen duyguların etkisinde olmak kaos ortamı yaratabilirdi. Eğer siz izin vermezseniz duygularınız sizi kontrolü altına almaz.

  1. Başka insanların duygularına tepki verebilirsiniz

Bir kişi kızgın olduğunda karşısındaki de kolaylıkla sinirlenebilir. Bu film bize duyguların başkalarının duygularına olan tepkiler olabileceğini gösterdi.

  1. Tüm duygularınızı kucaklayın

Duygularınız sizi renklendirir ve sizi tamamlar. Kişiliğinizin duygularınızdan etkilendiğini söylemek hiç yanlış olmaz. Duygularınızı sevin çünkü hepsi sizin bebekleriniz J

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !