Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Tip A Kişiliğe Sahip Biriyle Birlikte Olanlar için 15 İpucu

Tip A Kişiliğe Sahip Biriyle Birlikte Olanlar için 15 İpucu

Yazar: Ankara Psikolog

Nedir bu Tip A kişilik? Tip A ve B kişilik teorisi genel hatlarıyla şunu söyler: iki çeşit kişilik vardır (A ve B). Bunlardan ilki yani Tip A, çok organize, kaygılı, hassas, sabırsız ve tam birer işkoliktir. Tip B ise A’ya göre daha az stresli bir hayat süren, hayatın onlara getirdikleriyle eğlenebilen, en tepede olmayı önemsemeyen, kaybetmeyi dert etmeyen bir kişiliktir.

Bu minicik altyapıdan sonra sizlere Tip A kişiliğinde birisiyle beraberseniz işinize yarayacak bazı ipuçları vereceğiz.

 1. Her zaman serinkanlı olun, çünkü bu sürekli bir şeyler hakkında endişelen ve tedirgin olan sevgilinizin sizi gördükçe bir nebze de olsun sakinleşmesine ve kaygılarını mantıklı bir düzeyde yaşamasına olanak sağlayacaktır.
 2. Hareketli günlere hazırlıklı olun, çünkü sevginiz asla yerinde duran ve sakin sakin takılan bir insan değil. Sürekli bir şeylerle uğraşmalı ve aktif olmalı. Yani her zaman yeni bir aktivite için tetikte olun.
 3. Zaman konusunda daha dikkatli olun, çünkü Tip A kişiler zaman konusunda çok hassastırlar ve geç kalma düşüncesi bile onları strese sokar.
 4. İyi bir dinleyici olun ki bu tüm ilişkiler için önemli bir noktadır. Yine de Tip A’ların iyi dinleyicilere daha çok ihtiyacı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sorunları çözmeye çalışırken onu dinlemeniz ve yardım etmeye çalışmanız ona çok iyi gelecektir.
 5. Verimliliğe hazır olun, çünkü sevgiliniz konu ne olursa olsun bir işi halletmenin en etkili yolunu bulacaktır. Arada sırada etrafta koşuşturmaya hazır olmanız gerekebilir.
 6. Bir sözlük edinin, çünkü sevgiliniz bilgili ve diğer insanların önünde olmayı sevdiği için sık sık karmaşık kelimler kullanacaktır.
 7. Sınavları sevmeyi öğrenin, çünkü o seviyor! Sınav zamanları sevgilinizin organize olduğu ve başarı hırsı ile yanıp tutuştuğu zamanlar ve gerçekten bundan zevk alıyorlar. Tek sorun eğlenceli kısmının sınavdan sonra olması, sınav öncesi hep beraber stres yaşayacaksınız.
 8. Sakın dolaplarının düzenini bozmayın, yoksa karşılaşacağınız şey öfke olacaktır. Eğer o dolaptan bir şey alacaksanız kendisinden istemek en doğrusu. Böylesine düzene önem veren bir insanın düzenine müdahale etmek hiç de akıllıca olmaz.
 9. Ağlayabilecekleri bir omuz olun, çünkü aslında çok duygusallar ve duygularını da uçlarda yaşarlar. Mutsuz olduklarında, ağlayacak bir omuz aradıklarında bu siz olun.
 10. Spor kıyafetleri edinin, çünkü sevgiliniz fit olmaya özen gösteren birisi olduğundan vaktini spor salonlarında geçirebilir. Ona eşlik etmek ve bunun sonucunda sağlıklı olmak sizi de mutlu edecek.
 11. Yaptıklarını kişisel algılamayın, çünkü bazen şakanın dozunu kaçırıp kırıcı olabilirler. Aslında sizi kırmak istemiyorlar sadece bazen çok sert olabilen bir espri anlayışları var.
 12. İltifat edin, çünkü sürekli kendini eleştiren sevgiliniz kendi başarılarını dahi gölgeleyebilir. Aslında ne kadar başarılı olduğunu söylemek de size düşebilir.
 13. Her zaman tutkulu olamayabilirler, kabullenmeye çalışın ve onları hoşlanmadıkları şekilde sevgilerini göstermeye zorlamayın. Çünkü toplum içinde size sarılmaları pek olası değildir.
 14. Ona yetişmeyi öğrenin, çünkü gerçekten hızlı olacak. Bu ister konuşurken ister hareket ederken olacak ama ona yetişmek için hızlı olmalısınız.
 15. Yaklaşan olayla için endişelenmeyin, çünkü planlı programlı sevgiliniz çok çok nadir olarak planlarınızı ya da özel günleri unuturlar. Eğer bir şeyi yapacaklarını söyledilerse yaparlar, içiniz rahat olsun.

Kaynak: http://www.psych2go.net/16-tips-for

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !