Buradasın Ankara Psikolog » Genel » Trafikte Öfkeli Sürücü Psikolojisi

Trafikte Öfkeli Sürücü Psikolojisi

Yazar: Ankara Psikolog

Özelikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız trafik sizi oldukça meşgul edecektir. Bu yoğun trafikte aracı kullanan kişi eğer sizseniz, diğer araç sürücülerinden kaynaklanan hataları da düşündüğümüzde gününüz kabusa dönebilir.

Agresif sürücüler

Trafikte Öfkeli Sürücüler

Trafikte Öfkeli Sürücüler

Agresif sürücü dediğimizde aklınıza ne geliyor: aşırı hız, kendini özel mülkünde zannetme ve hoyratça manevralar yapma, trafikte her türlü taciz..

Sürüş en yaygın tüketim davranışlarından birisidir. Agresif sürüş ise insanların yaralandığı ve (üçte ikisinin) hayatını kaybettiği tüm kazaların 1/3’ünün nedenidir.

Yeni yapılan bir çalışmayla araştırmacılar, agresif sürme eğilimine sahip kişilerin bazı eğilimlerini (örneğin arabasını kendi uzantısı ya da parçası gibi görmek) buldular. Araştırmanın amacı agresif davranan sürücülerin kişilik, tutum ve değerlerini incelemekti.

“Bu araştırma var olduğunu bildiğimiz fenomenlerin çoğunu açıklıyor” diyen araştırmanın yürütücüsü Ayalla Ruvio örnek olarak şunları ekliyor: “erkeklerin kadınlardan daha agresif sürüş eğilimi olduğunu biliyoruz ve erkeklerin arabalarını kendilerinin bir uzantısı gibi gördüğünü de biliyoruz.”

Araştırmanın Detayları ve Sonuçları

Psikoloji & Marketing Dergisi’nde (Journal of Psychology & Marketing) yayımlanan Ruvio’nun bu araştırmasında Israil’de yürütülen iki çalışma yer aldı. Kişilik, tutum ve değerlerin etkilediği bütüncül bir bakış acısı veren ilk araştırmaya ortalama yaşları 23.5 olan 134 kadın ve erkek katılımcı dahil oldu. 298 katılımcının yer aldığı ikinci çalışmaya ise; risk cazibesi,  haz veren bir aktivite olarak sürüş, zaman baskısı ile ilgili algılamalar ve dürtüsellik gibi faktörler eklendi.

Araştırmada elde edilen sonuçlara göre:

  • Arabalarını kendilerinin öz-kimliğinin (self-identity) bir yansıması olarak algılayan sürücüler yolda daha agresif davranıyor ve yasaları çiğniyorlar.
  • Kompulsif eğilimleri olanlar (kişinin iradesine rağmen belli bir şekilde davranmaya zorlanması) potansiyel sonuçları göz ardı ederek daha agresif sürüyor.
  • Kişilerde materyalizmin ya da mal varlığının önemi arttıkça agresif sürme eğilimi artıyor.
  • Kendi öz-kimliğini oluşturma aşamasında olan gençler, kendi arabalarını ve sürüş becerilerini gösterme ihtiyacını diğerlerinden daha fazla hissederler. Ayrıca kendilerinden daha fazla emin olup, umursamaz tarzdaki sürüşlerinin riskli taraflarını görmezden gelirler.
  • Agresif sürdüğünü itiraf edenler, yasaların çiğnendiği olaylarla daha ilişkili.
  • Zaman ve baskı altında olma hissi daha agresif sürüşe yol açıyor.

Araştırma sonuçlarına göre araştırmacılar şunları söylüyor: “Bireyler arabalarını ve yolda işgal ettiği alanları kendi bölgesi gibi görür ve kontrolü sürdürmeye ya da gerektiğinde kendini savunmaya çalışır.”

Ruvio’ya göre araştırma sonuçları sayısız kültürel kontekste rahatlıkla görülebilir, çünkü araba ve kimlik arasında güçlü bir ilişki mevcut.

Evet, eğer siz de agresif bir sürücü olduğunuzu itiraf ediyorsanız; diğerlerine göre daha fazla materyalist, kompulsif, yasaları görmezden gelen ya da ergenlikten çıkamamış olma eğiliminizin normal sürücülere göre daha fazla olduğunu unutmayın. Ya da sorumluluk sahibi bir yetişkin gibi davranın ve yolların sizin oyun bahçeniz olmadığının farkına varın.

Kaynak: Ayalla A. Ruvio, Aviv Shoham. Aggressive driving: A consumption experience. Psychology and Marketing, 2011; 28 (11): 1089 DOI: 10.1002/mar.20429

Çeviri: ruhdoktoru.com

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !