Buradasın Ankara Psikolog » Fobiler ve Korkular » Trikotilomani Nedir?

Trikotilomani Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Trikotilomani kişinin dayanılmaz bir istek duyarak saçlarını kafa derisinden veya kirpiklerini ya da kaşlarını göz çevresinden koparma şeklinde kendisini gösteren bir rahatsızlıktır.

Trikotilomani bir çeşit dürtü kontrolü hastalığıdır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler dürtülerine boyun eğerek kendilerine zarar verirler fakat bunu durduramazlar. Özellikle stresli oldukları zamanlarda kendilerini rahatlatmak adına saçlarını koparabilirler.

Trikotilomaninin Belirtileri

Sürekli tekrarlayan saç koparma davranışının yanı sıra trikotilomaninin diğer belirtileri şunlardır:

  • Saçı koparmadan önce veya kendini durdurmaya çalışırken oluşan gerginlik hissi
  • Saçı kopardıktan sonra tatmin olmuş ve mutluluk hissi
  • Saç koparma yüzünden iş ve sosyal hayatta karşılaşılan stres veya sorunlar
  • Saçların koparıldığı yerlerde oluşan yaralar.
  • Saçı yeme, çiğneme veya dişlerinin arasında kıvırma davranışı.

Trikotilomaniye sahip kişiler rahatsızlıklarının inkâr etmezler ve saç kayıplarını şapka takarak, sahte kirpikler veya kaşlar kullanarak saklamaya çalışırlar.

Trikotilomaniye Ne Sebep Olur?

Bu rahatsızlığa neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor fakat beyindeki duygu düzenleme, hareket ve dürtü kontrolü ile ilgili olan bölgelerdeki anormalliklerin Trikotilomaniye sebep olabileceği düşünülüyor. Ayrıca depresyon ve kaygı bozuklukları da bu rahatsızlıkla birlikte görülebiliyor.

Trikotilomani Nasıl Teşhis Edilir?

Trikotilomaninin teşhisi için özel bir test yoktur ve herhangi bir uzman gözlemleyerek kişide bu rahatsızlığın olup olmadığı bilgisine varabilir.

Trikotilomaninin Tedavisi Nedir?

Temel tedavi davranış terapisi ve alışkanlığın söndürüldüğü bazı egzersizlerdir. Bu tedavilerde kötü alışkanlığın yerine zarar vermeyen başka bir alışkanlık yerleştirilir. Ayrıca gergin oldukları zamanlar için onları rahatlatacak yeni alışkanlıklar bireye kazandırılır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !