Buradasın Ankara Psikolog » Fobiler ve Korkular » Uçak Korkunuzu Nasıl Yenersiniz?

Uçak Korkunuzu Nasıl Yenersiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

Eğer işiniz gereği sık sık uçakla şehir dışına veya ülke dışına seyahat etmeniz gerekiyorsa ve uçak korkunuz varsa sizin için yaşam oldukça zorlu geçebilir. Birçok insan için bu korka saçma gözükse de uçağa binmekten korkan ve bunun için çok kısa mesafeleri çok uzun sürelerde başka taşıtlar kullanarak kat eden insanlar bulunuyor.

Birçok kaygı bozukluğunun altında yattığı gibi uçuş kaygısının altında da kontrolün yitirilmesine yönelik bir korku vardır. Kontrol duygusu kişi için oldukça önemlidir çünkü bu sayede kişi kendisine gelebilecek tehditleri önleyebileceğini ve gerekli şekilde davranabileceğini düşünür.

Peki, uçak korkunuzu yenmek için ne yapmalısınız?

Uçağı elbette kontrol edemezsiniz ama kendi duygusal tepkilerinizi kontrol edebilirsiniz. Birçok insan bunun için terapiye başlayıp yardım alıyor.

Bu terapilerde uçma korkusu olanlar başta nefes egzersizlerini öğrenerek gergin oldukları anlarda rahatlamayı başarıyorlar. Ayrıca bu kişilere havaalanlarını ve uçakları bir seyahate çıkmadan önce gezmeleri, ortama alışmaları öneriliyor.

Bazen terapilerde sanal gerçeklik de kullanılıyor. Danışana özel bir başlık giydirilerek, monitör ve hoparlörle aracılığıyla kişiye havaalanında veya uçakta olduğu simülasyon aracılığıyla deneyimletiliyor ve kişinin orada yapabileceği davranışlar üzerine konuşuluyor.

Uzmanlar ayrıca ilaçların da uçak korkusunu yenmede yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Özellikle aşırı korku içerisinde olan kişilere uçağa binmeden önce veya biniş başlangıcında ufak dozlarla yatıştırıcı verilmesinin kişiye daha rahat bir yolculuk geçirtmesi açısından yardımcı olacağı ifade ediliyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !