Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Utangaç Değil İçedönük Olduğunuzun 14 İşareti

Utangaç Değil İçedönük Olduğunuzun 14 İşareti

Yazar: Ankara Psikolog

Birçok insan içedönüklük ve utangaçlığın aynı şey olduğunu düşünür fakat bu doğru değil. Utangaçlık güvensizlik hissinden veya sosyal kaygıdan kaynaklı olarak insanlardan kaçma, korkma olarak tanımlanabilir.

Peki, utangaç değil de içedönük bir insan olduğunuzu nasıl anlarsınız? İşte size bunu anlamak için 14 işaret:

Boş konuşmalardan hoşlanmazlar

icedonuk

İçedönük insanlar sırf konuşmak olmak için konuşmayı sevmezler. Eğlencesine yapılan sohbetlerden değil, daha derin konuların konuşulmasından hoşlanırlar.

Telefonla konuşmayı sevmezler.

telefon

Telefonla konuşmak içedönük insanların çok tercih ettiği bir şey değildir. Bazen gelen aramaları telefonun ekranında görseler dahi, canları konuşmak istemediklerinde konuşmazlar.

Geri dönmek için beklerler.

dusunme

Bir telefon aramasına ya da mesajına hemen geri dönmeyebilirler. Verecekleri cevap için tüm dikkatlerini ayırmayı isterler.

Kalabalığa girmeyi tercih etmezler.

kalabalık

İçedönük insanlar bire bir ve samimi ilişkilerden hoşlanırlar. Kalabalık bir ortama girmeyi stresli bulurlar ama kaçıp gitmek yerine dayanmayı seçerler.

Asosyal değil, seçici sosyallerdir.

kanka

İçedönük insanlar, insanlardan korkmazlar ama ilişki kuracağı kişileri seçmekte oldukça seçicidirler. Olabildiğince çok kişiyi tanımak yerine, bir kişiyi olabildiğince iyi tanımayı isterler.

Çevresindekileri çok iyi gözlemlerler.

gozlemci

Çevresinde olan bitenleri, ilişkileri çok dikkatli bir şekilde gözlemlerler. En ufak ayrıntılara bile dikkat ederler ve bu yönleriyle birçok insanı şaşırtabilirler.

Sadece çok özel insanlara içini açarlar.

icini acma

İçedönük insanlar, hislerini başkalarına açmakta oldukça dikkatli davranırlar. Gerçekten nasıl bir insan olduğunu, içinde neler yaşadığını çok az sayıda insan bilir.

Yaratıcıdırlar.

yaratici

Birçok araştırma içedönük insanların özellikle sanat alanında oldukça başarılı olduğunu gösteriyor. Tarihe adını yazdırmış bazı ünlü isimler arasında Gandhi, Einstein ve Salvador Dali vardır.

Dinlemeye önem verirler.

dinleme

İçedönükler çok iyi dinleyicidirler. Sadece dinlemek için dinlemezler, sizi anlamaya çalışır ve tavsiye verirler.

Tartışmadan önce düşünürler.

dusunmek

Ani çıkan tartışmalarda içedönükler iyi değillerdir. Söyleyecekleri şeyleri önceden kafalarında planlamak isterler. Karşı tarafı incitmemek için çok hassas davranırlar.

Yalnız başına vakit geçirmekten hoşlanırlar.

yalniz

Kendi başlarına vakit geçirmek içedönük insanlar için rahatlatıcıdır. Yalnız kalmak, kendileriyle baş başa kalmak için güzel bir fırsattır.

Kişisel alanları konusunda hassastırlar.

kişisel alan

İçedönük insanlar kendileri izin vermediği sürece, başkalarının fiziksel veya sosyal olarak kendilerine çok yakın olmasını istemezler.

Karar verme konusunda oldukça başarılıdırlar.

karar verme

Bir konu üzerine detaylı ve uzun uzadıya düşünürler. Her türlü ihtimali hesaba katarak bir karar aldıktan sonra, her şeyi hesapladıkları için onun sonuçları sürpriz yaratmaz.

Sadık arkadaşlardır.

sıkı dostlar

Çok az kişiyle yakın arkadaşlık kuran böyle içedönük insanların arkadaşıysanız çok şanslısınız. Kendi içlerini sadece güvenebileceği insanlara açan, hayatını özel kimselerle paylaşan birisi sizin hayatınız boyunca en vefalı arkadaşlarınızdan biri olacaktır.

Kaynak: http://www.lifehack.org/285869/24-signs-youre-introvert-not-shy

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !