Buradasın Ankara Psikolog » Uygulanan Psikolojik Testler » Wisc-r Zeka Testi

Wisc-r Zeka Testi

Yazar: Ankara Psikolog
Wisc-r Zeka Testi

Wisc-r Zeka Testi Materyalleri

Wisc-r Nasıl Bir Testtir?

Yetenek (zeka) testidir.

Wisc-r Zeka Testi Hangi Yaş Grubuna Uygulanabilir?

6–16 yaş grubuna yönelik bir testtir.

Wisc-r Zeka Testi Bireysel Olarak mı Grup Olarak mı Uygulanır?

Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.

Wisc-r Zeka Testi Nasıl Uygulanır?

Her alt testin sorularını yönergeye uygun bir şekilde çocuğa yöneltilir ve çocuktan bu soruları yanıtlaması istenir.

Wisc-r Zeka Testini Kimler Uygulayabilir?

Wisc-r zeka testini sadece bu konunun eğitimini almış psikologlar uygulayabilir. Wisc-r zeka testi uygulayacak kişinin bu eğitimi veren tek yetkili kurum olan Türk Psikologlar Derneğinden uygulama sertifikası almış olması gerekmektedir. Yetkin olmayan kişilerin uyguladıkları testlerde birçok hatalar bulunabilir, bu konuda dikkatli olmalısınız.

WISC – R zeka testi   1939 da yetişkinler için hazırlanmıştır. Kısaca W-B(Wechsler-Bellevue) olarak adlandırılan bu ölçek 1955 yılında yenilenmiş ve adı WAIS(Wechsler Yetişkinler Zeka Ölçeği) olarak değiştirilmiştir. 1949 yılında David Wecsler ( 1896-1981 ) tarafından geliştirilmiş, 6-16, 11yaşlarındaki çocuklar için WISC’i ( Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği) hazırlanmıştır. Bu ölçek 1974 yılında gözden geçirilmiş ve standardizasyonu yapılmış böylece WISC- R (Revised) ortaya çıkmıştır. Wechsler daha sonra 4-6 ve 2 yaşlarındaki okul öncesi çocuklar için WPPSI’i ( Wechsler Okul Öncesi Çocuklar İçin Zeka Ölçeği ) hazırlamıştır. Wechsler ölçeklerinin hedeflediği yaş grupları birbirlerinden farklı olmakla birlikte her üç ölçekte de Sözel ve Yapım ( Performans) bölümleri bulunmaktadır. Her iki bölümde birbirlerinden farklı alt bölüm ya da ölçeklerden oluşmaktadır. Wechsler’in getirdiği yeni sistemin en önemli yararı, çocuğun yerini kendi yaşıtları içerisinde görebilmek ve zaman içerisinde bazı karşılaştırmalara gidebi1mektir. 6-16 yaş arası bireylere uygulanan ve WISC-R zeka testi, bireysel olarak yaklaşık 60-70 dakikada uygulanır.

A) Sözel
1- Genel Bilgi; Çocuğun doğal çevre, okul çevresi ve kültürel ortamından ne kadar bilgi aldığıyla ilgili ve bilgi düzeyini gösteren bir alt testtir.
2- Benzerlikler;Çocuğun iki şey arasında benzerlik kurarken soyutlama ve genelleme yapıp yapamadığını, ayrıca bunu doğru ifade edip edemediğini gösteren bir alt testtir.
3- Aritmetik; Dikkati bir probleme yönlendirebilme ve öğrenme yeteneğini gösteren, zaman sınırlaması olan bir alt testtir.
4- Sözcük Dağarcığı; Çocuğun bildiği sözcük sayısını ve ifade becerisini gösteren bir alt testtir.
5- Yargılama;Muhakeme, akıl yürütme, duygusal ve mantıksal olgunluk düzeyini gösteren bir alt testtir.
6- Sayı Dizisi; Çocuğun işitsel uyaranları anımsama gücünü gösteren bir alt testtir.
B) Performans
1-Resim Tamamlama; Dikkati görsel uyaranlara yoğunlaştırabilmeyle ilgili bir alt testtir. Çocuktan resimde eksik olan detayları ayırt etmesi istenir.
2-Resim Düzenleme;Olaylar dizisini algılama, neden- sonuç ilişkisi kurabilme, muhakeme gücüyle ilgili bir alt testtir.
3-Küplerle Desen; Görsel – hareketsel – mekansal koordinasyonla, parçalar arası ilişkide bütüne giderken ön tahmin yeteneğiyle ilgili bir alt testtir.
4-Parça Birleştirme; Görsel- hareketsel koordinasyonla, parça –bütün ilişkisini kavramayla ilgilidir.
5-Şifre; Çalışma hızı, görsel hareketsel koordinasyon, sıraya koyma, psikomotor hız, görsel uyaranları anımsama ve konsantrasyon yeteneği ile ilgili bir alt testtir.
6-Labirentler; El-göz koordinasyonu, figür- zemin algısıyla ilgili bir alt testtir. *Sayılar ve labirentler alt testleri yardımcı ek testlerdir.

Çocuğunuza Wisc-r Zeka Testi uygulatarak gelişimi hakkında fikir sahibi olabilir, olası sorunlarda önceden önlem alıp müdahalede bulunma şansınız olacaktır.

Ankara’da Wisc-r Zeka Testi yapan kurum olarak Fenomen Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezini tasvsiye ediyoruz. Wisc-r Zeka Testi Randevusu Almak İçin Aşağıdaki Bilgilerden Fenomen Psikoloji’ye ulaşabilirsiniz. Ulaşabilirsiniz.

Ankara’da Zeka Testi Yaptırmak İçin

Fenomen Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Uğur Mumcu Caddesi No:54/1 Gaziosmanpaşa Çankaya Ankara

Bilgi ve Randevu İçin

0312 446 40 76

 

1 Yorum

Adil emin Özay 06 Temmuz 2015 - 21:26

Beni testlerden haberdar ederseniz sevinirim

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !