Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Uyku ile İlgili Sizi Ürkütecek 8 Hikaye

Uyku ile İlgili Sizi Ürkütecek 8 Hikaye

Yazar: Ankara Psikolog

Günümüzde çoğu insan uyku bozuklukları yaşamaktadır, fakat bunlardan çoğunun var olduğunu bile bilmeden yaşayan kişiler de var. Bu yazımızda uyku bozukluğu olan kişilerin başına gelen bazı talihsiz olayları sizin için listeledik.

  • 2014 yılında kamp yapan bir adam uykusunda yürüyerek bir yamacın kenarına gelmiş yaklaşık 20 metreden düşmüştür. 4 saat sonra kurtarılan adamın vücudunda çok sayıda kırık oluşmuştur.
  • 2010 yılında uyurgezer bir adam kendini evinin koridorunda bacağında bir kurşun yarasıyla bulmuştur. Tabancasını yatağının yanında tutan adam silahın sesiyle uyanmış ve olayın öncesine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır.
  • Kleine Levin Sendromu kişilerin uyku düzenleri ciddi şekilde etkileyen bir bozukluk. Bu rahatsızlığa sahip 20 yaşındaki genç İngiliz kadın haftalar süren bir düzensizliğin içine girerek günde 22 saat uyuyor. Hastalığın bilinen bir tedavisi yok.
  • İngiliz bir genç kız uykuda yeme alışkanlığından dolayı kilo aldığını fark etmiş. Üniversite yıllarında sürekli kilo alan kız buna bir türlü anlam verememiş ve her uyandığında yatağında kırıntılar ve yemek artıkları olduğunu görünce uyurgezer olduğunu, uykusunda yemek yediğini anlamış.
  • İngiliz bir kadın narkolepsinin özel bir çeşidi olan katapleksiye sahip ve hastalığı kahkaha, korku ve şokla tetikleniyor. Bu yüzden gün içinde birçok kez bu duyguları yaşadığında uykuya dalıyor.
  • Bu adam yalnızca uyurken harika çizimler yapabiliyor. Uyandığında çizdiklerini görüp hayret eden adamın bu çizimleri yaptığına dair hiçbir anısı olmuyor. Psikologlara göre bu durumunun çocuklukta yaşadığı bir travmayla ilgisi var.

7.1

7.2

 

  • Bazı insanlar uyurken cep telefonlarından çeşitli mesajlar gönderiyorlar. Bu durumun yaşandığı bir olayda bir kadın eski sevgilisine barışmak istediği mesajını gönderiyor ve uyandığında tabi ki çok pişman oluyor. Bu durumun gelişmesinde teknolojinin büyük bir etkisi olduğunu sanırım herkes kabul edecektir. Ne olur ne olmaz uyurken telefonlara uzak olmak lazım.
  • Bu videodaki genç kız uykusunda piyano çalabiliyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !