Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Uyku ve Hafıza Üzerine İlginç Bir Psikolojik Deney

Uyku ve Hafıza Üzerine İlginç Bir Psikolojik Deney

Yazar: Ankara Psikolog

Sadece normalde uyuduğunuzdan daha iyi uyuduğunuzu düşünerek sonraki gün bilişsel performansınızı daha yukarılara çekebileceğinizi biliyor muydunuz?

“Journal of ExperimentalPsychology” dergisinde yayınlanan bu deneysel çalışmada 164 kişi iki grup halinde incelendi.

Her iki gruba da uyku kalitesinin ne kadar önemli olduğu ile ilgili bir ders verildi ve bir önceki gece nasıl uyuduklarını değerlendirdikleri bir test doldurmaları istendi.

Ayrıca ortalama bir uykunun %20’lik kısmının REM uykusu olduğu bilgisi de katılımcılara verildi.

Katılımcıların beyin dalgaları frekansları ölçündü ve ardından bununla ilgili tablolar katılımcılara gösterildi.

Ölçümlerin sahte olmasına karşın:

Bir gruba, toplam uyku sürelerinin %28.7’siniREM uykusunda harcadıkları ve uyku kalitelerinin ortalamanın üzerinde olduğu;

İkinci gruba ise, toplam uyku sürelerinin &16.2’sini REM uykusunda harcadıkları ve uyku kalitelerinin ortalamanın altında olduğu bilgisi verildi.

Bu rakamlar aslında kişilerin nasıl uyudukları ile hiçbir ilgisi bulunmayan, sadece bir gruba diğer gruptan daha iyi uyuduğunu gösteren uydurma sayılardı.

Ardından her iki gruptaki katılımcılara bir bilişsel test dağıtıldı ve diğer gruba göre daha iyi uyuduğu söylenen birinci grup, ikinci gruba göre dikkat ve hafıza testlerinde daha iyi sonuçlar aldığı ortaya çıktı.

İlginç bir şekilde, araştırmacılar katılımcılardan kendi raporlamalarını ölçen testlere baktıklarında bu kişilerin kendilerini bir önceki gece daha iyi uyuduklarına inandırdıklarını gördüler.

Bu çalışma sadece uyku ve hafıza üzerine etkisini ortaya koyan bir çalışmanın da ötesinde plasebo etkisini de gösteren bir çalışma.

Kaynak: http://www.psychtronics.com/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !