Buradasın Ankara Psikolog » Ergenlik Dönemi » Uzmanlar Ergenlerin Depresyon İçin Yıllık Kontrole Gitmesi Gerektiğini Söylüyor

Uzmanlar Ergenlerin Depresyon İçin Yıllık Kontrole Gitmesi Gerektiğini Söylüyor

Yazar: Ankara Psikolog

Ergenler ve genç yetişkinler üzerine çalışmalar yapan Amerika merkezli bir kuruluşa göre, yaşları 11 ve 21 yaş arasında değişen gençlerin yıllık olarak depresyon kontrolünden geçmeleri, şimdi ve ileride karşılaşabilecekleri ruhsal rahatsızlıkların veya intihar vakalarının önlenmesi ve genel ruh sağlıkları açısından oldukça önem taşıyor.

ergenlerde depresyon

Bu tavsiye gençler üzerine yapılan ruh sağlığı araştırmalarının sonucu olarak veriliyor. Örneğin, 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre intihar, kaza sonucu ölümlerin ardından 15 ve 34 yaşındaki gençlerin en yaygın ölüm nedeni olarak bulunuyor. İntiharlardaki bu artışın temel nedeni bilinmese de aile ve toplumdan gelen baskının bunda rol oynayabileceği düşünülüyor.

Amerikan Psikologlar Derneği’nden yapılan açıklamaya göre ise depresyon belirtileri olan her üç gençten birinde intihar düşünceleri olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden doktorlar intihar vakalarının önüne geçmek için yeni bir önlem sunuyorlar. Gençlerin yıllık olarak belirli dönemlerde aileleri ile beraber bir uzman tarafından depresyon için kontrol edildiklerinde, gençlerin intihar gibi son seçeneği denemeden sorunlarının çözülebileceği düşünülüyor.

Bu ruhsal sağlık taraması sadece depresyonu değil diğer psikolojik rahatsızlıkları da içerebiliyor. Bu tip sorunları olan gençlerle veya ağır bir depresyon yaşayan ergenlerle konuşularak kendileri, aileleri veya diğer sosyal çevresi ile ilgili problemlerin ortadan kaldırılması planlanıyor. Gerektiğinde ilaç yardımı veya psikoterapiyle bu rutin check-uplar desteklenmiş oluyor.

Tüm bunlara rağmen akıllarda bir soru işareti kalıyor: Bu check-uplar ne ölçüde depresyonu teşhis edebilecek veya intiharı önlemede ne kadar başarılı olabilecek? Uzmanlar ise buna yıllık yapılan kontrolün veya tedavi girişiminin, herhangi bir teşhis konulmadığı duruma göre intihar için daha etkili olduğunu söyleyerek yanıt veriyorlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !