Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Uzun Bir İlişki İçin Yapmanız Gereken 8 Şey

Uzun Bir İlişki İçin Yapmanız Gereken 8 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Her ilişki inişli çıkışlı bir yolda ilerler ve bazen insanlar çabalamaktan vazgeçtikleri için bittikleri bile olur. İnsanlar ilişkideki sorunların başa çıkılamaz ve çözülemez olduklarını düşündüklerinde çabalamaktan vazgeçerler. Bu yazıda ilişkinizi sürdürebilmeniz için dikkate almanız gerekenlere yer verilecek.

1.Takım Çalışması

Partneriniz ve siz aynı ilişkiniz için aynı hedeflere sahip bir takımsınız. Bu hedef beraber yaşamak ya da eninde sonunda evlenmek olabilir. Hedef ne olursa olsun bu hedefe ulaşma konusunda bir takım olduğunuzu unutmamalısınız. İlişkiyi yürütmek partnerinin desteği olmadan tek bir kişinin başarabileceği bir durum değildir.

2.Eşitlik

İlişkiler iki farklı kişinin ortaklığıyla oluştukları için ilişkilerdeki denge eşitlik ile sağlanmalıdır. Tek bir kişinin problemleri yalnız başına çözmesi beklenemez. İlişkide eşitsiniz bu nedenle partneriniz değiştirmeye uğraşmamalı onları kendi istediğiniz kalıba sokmaya çalışmamalısınız.

3.İletişim

İletişimin önemini ne kadar uğraşsak da vurgulayamayabiliriz. Etkili bir iletişim aktif dinlemeyle mümkündür ki aktif dinleme becerisini geliştirmek düşündüğünüzden de zor olabilir. İletişim konusunda iyi olan kişiler ne zaman susup ne zaman konuşmaları gerektiğini bilirler. Ayrıca diğer insanları ne zaman zorlamaları ve ne zaman onları serbest bırakmaları gerektiğini de bilirler.

4.İş- Özel Hayat Dengesi

İlişkiler yorucu hale geldiği zaman bize bir görevmiş gibi gelebilir. Tıpkı kariyerinizde olduğu gibi ilişkinizde de belli amaçlara ulaşmak ve gelişme gösterebilmek için çaba göstermelisiniz. Eğer ilişkinizin sürmesini istiyorsanız onun yaşantınıza uygun ve önceliğiniz olduğundan emin olmalısınız.

5.Adillik

İlişkinin yürüyebilmesi için adil olması gerekir. İlişkide kararlar alınırken partneriniz ve siz sırayla etkin olmalısınız. Bazen fedakârlıklar yapılması gerekse de her ikinizin de ihtiyaçlarının dikkate alındığından emin olmalısınız.

6.Dürüstlük

İlişkinin en başından itibaren partnerinize karşı dürüst ve içten olmalısınız. Her zaman duygularınız hakkında dürüst olmalı ve acı olsalar da her zaman gerçekleri söylemelisiniz. Çünkü dürüstlük karşınızdakine onu önemsediğinizi gösterir. Her zaman gerçekleri söyleyen kişi olmak zor olabilir ama eğer partneriniz gerçeği birinden duyacaksa bu siz olmalısınız.

7.Sorumluluk

Özellikle hatalı olduğunuzda davranışlarınızın sorumluluğunu almayı bilmelisiniz. Hatalarınızdan ders almayı bilmeli ve onları düzeltmek için yeterince sorumluluk alabilmelisiniz. Davranışlarınızın sorumluluğunu alarak gerçek bir duygusal olgunluk gösterirsiniz ki bu ilişkilerdeki en gerekli şeylerdendir.

8.Affedicilik

Partnerinizi ve gerektiğinde kendinizi affetmeyi öğrenmelisiniz. Hiç kimse mükemmel değildir ve hiç kimseye mükemmelmiş gibi davranılmamalıdır. Birini affettiğinizde bu durum tutkunun ve aşkın bir göstergesi olduğu gibi aynı zamanda o kişinin gelecekte çok daha iyi kararlar alacağına inandığınızı göstermiş olur.

Kaynak: http://reluv.co/8-tips-to-make-your-relationship-last/

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !