Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Uzun Mesafeli İlişkiler Yürür Mü?

Uzun Mesafeli İlişkiler Yürür Mü?

Yazar: Ankara Psikolog

Yaygın görüş uzun mesafeli ilişkilerin yürümeyeceği şeklinde olsa da yakın zamanda gerçekleştirilen çalışmalar bunun aksini ispatlamıştır. Uzun mesafeli ilişkinizi yürütebilirsiniz!

Uzun mesafeli ilişki yaşarken ilişkisini canlı tutmayı başaran çiftlerin iki temel özelliği vardır. Bu kişiler:

  • Konuşmalarında birbirlerine daha samimi bilgiler verdikleri daha derin konuşmalar yaparlar.
  • Partnerlerine dair görüşleri daha fazla idealize edilmiştir.

Günümüzde eğitim ve mesleki yaşam dolayısıyla sayısı artan uzun mesafe ilişkilerini araştırmak adına yapılan bu çalışmada 67 çiftin ilişkisi incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre uzun mesafe ilişkisi yaşayan çiftler aradaki fiziksel uzaklığa rağmen kendilerini partnerlerine daha yakın hissediyorlar ve onlara daha fazla güveniyorlar.

Uzun mesafeli ilişkilerde çiftler birbiriyle konuşmaya az zaman bulsalar da konuştukları zamanlarda daha derin anlam içeren konuşmalar yapıyorlar. Bu durum fiziksel uzaklığın doğurduğu olumsuzluğu dengelemek adına atılan güçlü bir adım halini alıyor.

Yapılan çalışmaların hiçbiri hangi kişilik tiplerine sahip kişilerin uzun mesafeli ilişkilerde daha başarılı olduğunu söylemese de bazı insanların ilişkilerini sürdürmek konusunda daha yetenekli oldukları aşikar.

Çalışmayı yürüten araştırmacılara göre toplum ne kadar ilişkilerib fiziksel olarak yakın bir şekilde ve yüz yüze görüşerek yürütülmesini desteklese de uzun mesafeli ilişkiler bu görüşe karşı dik durmayı başarıyor. Toplumun yargılarına bakarak uzun mesafeli ilişkilerden kaçınmanın gerekli olmadığını söyleyen araştırmacılar, kişilerin coğrafi dezavantajı ortadan kaldırmak için gösterdikleri çaba aralarındaki bağı güçlendiriyor ve çabalarının karşılığını fazlasıyla alıyorlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !