Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Vajinusmus Nedir?

Vajinusmus Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Vajinusmus kadınlar için oldukça yıpratıcı ve ilişkiler için de engel olabilecek bir sorundur. Vajinusmus rahatsızlığı, kadınların ilişki esnasında ilişkiden zev alsalar dahi birleşme anında vajinalarının istemsiz olarak kasılması ve vajina içine penisin girişine izin verilmemesi şeklinde gerçekleşir.

Bu istemsiz vajinal kasılmaların neticesinde ya cinsel ilişki hiç gerçekleşmemekte ya da çok ağrılı olarak gerçekleşebilmektedir.

Vajinismus Belirtileri:

  • Birleşme esnasında yanma, acı duyma ya da ağrı.
  • Vajinaya penis ve tampon gibi diğer nesnelerin girişinin gerçekleşmemesi veya bu süreçteki zorluk.
  • Acılı birleşme ile doğum sonrası enfeksiyonlar, ameliyatlar ve kanser riski
  • Vajinal kaslarda, sırtta ve bacak kaslarında spazmlar
  • Utanma duygusu, suçluluk hissi ve hayal kırıklığı

Vajinismus Nedenleri:

Vajinusmusun hem psikolojik hem de fiziksel nedenleri olabilir. Psikolojik nedenlerine, kişiye seksin ahlak dışı, yanlış veya işkence gibi, şiddet dolu ve acılı olabileceğinin öğretilmesi örnek verilebilir. Bazen tecavüze ya da fiziksel istismara uğramış kadınlarda ya da buna tanıklık edenlerde de vajinusmus görülür. Cinsel ilişkiden bağımsız olarak yaşanan kaygı ve stres de vajinusmusun nedeni olabilir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinusmus genellikle psikolojik temelli olduğundan doğrudan net bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat cinsellik konusunda eğitimi olan veya cinsel terapi uygulayan psikologlarca kişi veya bazen de çift ile yapılan görüşmelerle vajinusmus sorununa çözüm bulunur.

Tedavilerde genellikle bilişsel ve davranışsal yaklaşımlar tercih edilmektedir. Tedavi süreci psikoeğitimin yanı sıra Kegel egzersizleri gibi alıştırmaları içerir ve kişiye vajinada bulunan PC kası üzerinde denetim kazanması öğretilir. Erkeklere de cinsel ilişkinin nasıl gerçekleştirileceğine yönelik açıklayıcı bilgiler de verilmektedir. Eğer rahatsızlık fizyolojik nedenli ise bu kişiler mutlaka bir jinekologla da görüşmelidirler.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !