Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Varoluşçu Psikoterapist Irvin Yalom’dan 15 Çarpıcı Alıntı

Varoluşçu Psikoterapist Irvin Yalom’dan 15 Çarpıcı Alıntı

Yazar: Ankara Psikolog

Irvin Yalom, Amerikalı bir varoluşçu psikoterapist ve yazar. Ülkemizde özellikle son yıllarda yayınlanan birçok kitabı, insanların psikolojiye, psikanalize ve varoluşçu yaklaşıma ilgi duymasını sağladı. Henüz Yalom’un bir kitabını okumadıysanız eserlerindeki bu alıntılar sizi kitapçıya uğradığınızda hemen bir Yalom kitabı almaya itecek.

“Ben de sizin gibi gece korkularıyla boğulurum. Ben de sizin gibi neden korkuların geceleri hüküm sürdüğünü düşünürüm. Bunun üzerine yirmi yıl düşündükten sonra korkuların karanlıktan doğmadığını anladım; korkular da yıldızlar gibi hep oradadırlar, ama gün ışığı onları gizler.”

“Kelimeler yalnızca not düşmeye yarar.Melodiyi oluşturan,fikirlerdir. Yaşamın çatısını da fikirler oluşturur.”

“Yeterince yaşamadığını hissettiğinde ölümü düşünmek her zaman çok daha ıstıraplı olur.”

“Her seferinde herkese her şeyi vermek, kendin için bir şey kalmaması demektir.”

“Aldığımız her nefes bizi sürekli etkisi altında olduğumuz ölüme doğru çeker… Nihai olarak zafer ölümün olacaktır, çünkü doğumla birlikte ölüm zaten bizim kaderimiz olmuştur ve avını yutmadan önce onunla yalnızca kısa süre için oynar. Bununla birlikte, hayatımıza olabildiğince uzun bir süre için büyük bir ilgi ve özenle devam ederiz, tıpkı sonunda patlayacağından emin olsak da, olabildiğince uzun ve büyük bir sabun köpüğü üflememiz gibi.”

“İnsanların bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendisine hizmettir, bütün sevgisi kendisini sevmesindendir.”

“Ölümün son iyiliği, bir daha ölümün olmamasıdır.”

“Eğer insanlara söyleyecek iyi bir şeyin yoksa hiçbir şey söyleme.”

“Araştırma ve bilim inançsızlıkla başlar. Asıl soru “Gerçeğin ne kadarına dayanabilirim?” sorusudur.”

“Kemikleri, eti, bağırsakları ve kan damarlarını kaplayan deri nasıl insan görünümünü katlanabilir hale getiriyorsa, ruhun ajitasyonu ve ihtirası da kibirle kapatılmıştır; kibir ruhu kaplayan deridir.”

“Bir kitap bizi alıp diğer kitapların üzerine çıkarmıyorsa o kitabın neresi iyidir.”

“Düşünceler, duygularımızın gölgesidir.”

“Belki de sevdiğiniz insanları düşünmektesiniz. Ama daha derinlere inin, sonunda sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz. Siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz. Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen şeyi değil.”

“”Yaşamımın bir niçini var, nasılına da tahammül gösterecek güce sahibim.”

 “İnsanın varoluşundaki acıyı anlıyorum, ama acı çekmenin, hayattan vazgeçmeyi gerektirecek kadar da bizi sarıp sarmalayan bir şey olduğunu sanmıyorum.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !