Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Vincent Van Gogh Bipolar Mıydı?

Vincent Van Gogh Bipolar Mıydı?

Yazar: Ankara Psikolog

Tarihte ünlü olan birçok kişinin çeşitli ruhsal rahatsızlıklardan ötürü sıkıntı çektiğini biliyoruz. Hatta birçoğu için rahatsızlıklar onların en verimli zamanlarını geçirmelerine yardımcı olmuştur.

Dünyaca ünlü ressam ve harika tabloların sahibi Vincent Van Gogh da eserleri kadar yaşadığı ruhsal sorunlarla da tanınan bir karakter. Yaşadığı dönemde sergilediği garip davranışları, o çağdaki insanlar tarafından Van Gogh’a “deli” yakıştırmasının yapılmasına yol açmıştır.

463px-Van_Gogh_Self-Portrait_with_Straw_Hat_1887-Detroit-232x300

Peki, Van Gogh’un gerçekte nasıl psikolojik sorunları vardı?

Ruh Sağlığı

Van Gogh’un ruh sağlığı ile ilgili birçok teori mevcut. “Ünlü Ressamların Nörolojik Rahatsızlıkları” kitabından nörolojistAntonioCarota’ya göre Van Gogh’da “şizoafektifbipolar bozukluk” bulunmaktaydı.

Onun bipoları oldukça şiddetliydi ve zirveye ulaştığı yerler Van Gogh’un yaratıcılığını olduğu kadar tuhaf ve dürtüsel davranışlarını da tetiklemekteydi. Diğer uçta ise depresif ve psikotikepizodlar da görülmekteydi. Bu epizodlardan birinde ise Van Gogh kendi kulağının bir parçasını kesip atmıştı.

Rosenhek’e göre ise onun yaşam tarzı, kullandığı ilaçlar ve alkol Van Gogh’un durumunu ağırlaştırmış, felçlere ve paranoid sanrılara yol açmıştır.

Van Gogh eserlerinde tüm bu hissettiği yoğun duyguları göstermiştir, özellikle tablolarında kullandığı renkler adeta canlılığın ve tükenmişliğin yansımaları olmaktadır. Örneğin, “Yıldızlı Gece” ve “Ayçiçekleri” tablolarında kullandığıparlak ve özellikle sarı renk, karanlığa karşı ışığın güzelliğini yansıtırken, “Buğday Tarlası ve Kargalar” isimli meşhur tablosunda ölümü çağrıştıran kahverengi ve koyu tonları kullanmıştır.

Van Gogh tam olarak nasıl bir ruhsal rahatsızlığı olduğunu teşhis etmek mümkün olmasa da bu sorunun onun trajik ölümüne yol açtığını biliyoruz. Sıkıntılı yaşamına karşın Vincent Van Gogh sanat dünyası için unutulmaz bir isimdi.

Yıldızlı Gece

Van Gogh’un Yaşamı Hakkında Kısa Bilgiler

Vincent Van Gogh, 30 Mart 1863 Hollanda doğumludur.

Babası bir papazdı ve Van Gogh da onun gibi papaz olmak istiyordu.

Van Gogh’un amcası bir galericiydi ve onu resim çizmeye amcası teşvik etmiştir.

Hayatını genelde yoksulluk içinde ve diğerlerine bağlı olarak geçirdi. Özellikle küçük kardeşi Theo ile aralarında çok yakın bir bağ vardı.

Kariyerine 27 yaşında başladı ve ölümüne kadar 900’un üzerinde çalışma ortaya çıkarmıştır.

Avrupa’da yaşayan Van Gogh oldukça sık içerdi ve uyuşturucu kullanırdı. Birçok insan onu tekinsiz bulurdu ve bir defasında bir arkadaşını bıçak çekerek tehdit etmiştir.

Kulak memesinin bir parçasını keserek bir fahişeye göndermiştir.

Hayattayken satılan tek tablosu “Kırmızı Üzüm Bağı”dır.

En ünlü eseri “Yıldızlı Gece”yi akıl hastanesinde, geçirdiği iki psikotik atak sonrasında yapmıştır.

Akıl hastanesinden çıktıktan birkaç ay sonra kendisini göğsünden vurarak intihar etmiştir ve çok ağır yaralanan Van Gogh kardeşi Theo’nun yanında ölmüştür. Theo ise abisinden sonra 1 yıl içerisinde yaşamını kaybetmiştir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !