Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Yalnız Zaman Geçiren İnsanların Daha Başarılı Olmasının 9 Sebebi

Yalnız Zaman Geçiren İnsanların Daha Başarılı Olmasının 9 Sebebi

Yazar: Ankara Psikolog

Toplumdaki genel kanı yalnız zaman geçirmenin garip olduğu yönünde olsa da bazen kendi kendimize kalmak ve huzur bulmak isteriz. Böyle zamanlarda düşüncelerimizle baş başa kalarak harika fikirlere zihnimizi açabiliriz. Önemli olan yalnızlığın başarılı olmanıza nasıl katkıda bulunabileceğini keşfetmektir. Bu içerikle size yalnızlığın sağladığı 9 avantajdan bahsedeceğiz.

Yalnız zaman geçirebilen insanlar kaygıdan uzaktır. Çünkü yalnızlık insanlara sakinleşip etrafa dikkat verme imkanı sunar, derin bir nefes alıp zihninizi açarak bakarsınız çevrenize. Kalabalığın karmaşası ve başkalarının üzerinizdeki etkisi olmadan daha az kaygı ve stresle keşfetmeye açık hale gelirsiniz.

yalnız1

Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre insanlar yalnız tecrübe ettikleri deneyimlerine dair daha kalıcı ve hoş anılar oluşturabilmektedirler. Çünkü tek başına olmak size doğru bir bakış açısı kazandırarak sizi uygun ruh haline sokar böylece daha iyi anılara sahip olursunuz.

yalnız2

Aslında ne kadar yaratıcı olabileceklerini keşfederler. Çünkü kendilerini dinleme ve gerçekten istediklerinin ne olduğunu anlama fırsatı bulurlar. Bazen çevremizdeki kalabalık dikkatimizi dağıtarak düşüncelerimizi sınırlandırabilir ve çerçevenin dışını görmeyi imkansız hale getirebilir. Güzel fikirler ve gelişim fırsatları genellikle yalnız olduğumuz zamanlarda aklımıza gelirler.

yalnız3

Yalnız zaman geçiren kişiler kendilerini anlama konusunda daha başarılıdırlar. Çünkü yalnız geçirilen zaman şu gerçeği anlamaya yardımcı olur: Her birey eşsizdir. Kendi kendinize kaldığınızda başkalarınızla kıyaslamaya girmeden kendi özellikleriniz üzerine yoğunlaşabilirsiniz, kendinizi anlama yolculuğunuz da size başarının kapılarını aralar.

yalnız4

Daha iyi ilişkiler kurarlar çünkü ilişkilerinden ne beklediklerini bilirler. Kendilerine iyi gelecek, gelişmelerini sağlayacak ilişkiler kurarlar. Temelini sağlam kurdukları bu ilişkileri de daha tatmin edici ve uzun soluklu olur. Yalnız geçirdikleri her zaman sonrası da ilişkilerine hak ettiği ilgiyi göstermeyi bilirler.

yalnız5

Daha iyi odaklanırlar çünkü çevrelerinde konsantrasyonlarını bozacak şeyler yoktur. Yapılan bir araştırma grupça çalışmak yerine yalnız çalışmayı tercih eden öğrencilerin daha başarılı olduklarını göstermiştir. Yalnız çalışan öğrenciler daha iyi konsantre olur ve daha iyi konsantrasyon okul başarısını ve profesyonel başarıyı beraberinde getirir.

Enjoying the sun

Enjoying the sun

 

Daha akılcı kararlar alırlar çünkü her hareketlerini enine boyuna düşünmeye fırsatları olur. Yalnızlık, iç seslerini, özgün kimliklerini bulmalarına yardım eder ve kimliğini bulmuş bir kişi kararlarının arkasında durur. Fikirlerini savunmak için gerekli olan güce sahiptir artık.

yalniz7

 

Onlar da çeşitli zorluklar ve problemlerle karşılaşırlar ancak kafalarını karıştıracak şeylerden uzak olduklarından bunlarla başa çıkmayı daha kolay başarırlar. Önce sorunlarını sakince analiz eder, çözüm önerileri oluşturur ve kararlılıkla bunları uygulayarak sıkıntıların üstesinden gelirler.

yalnz6

 

Hayattaki basit ve küçük şeylerin kıymetini bilirler. Çünkü hayata karşı daha açık bir bakış açısına sahip olmuşlardır. Karmaşanın ve belirsizliğin ötesinde hayatın aslında basit mutluluklardan oluştuğunun farkına vararak bunlara kıymet vermeyi öğrenirler. Bunların başında kendi varlıkları ve kendileriyle ilgili daha önce fark etmedikleri özellikleri gelir.

yalniz 9

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !