Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Yalnızlığa İyi Gelecek 5 Alışkanlık

Yalnızlığa İyi Gelecek 5 Alışkanlık

Yazar: Ankara Psikolog

Mutluluğa giden yolda karşılaşacağınız en büyük zorluklardan bir tanesi yalnızlıktır. Yalnız olmak her zaman bir sorun değildir elbette, bazı insanlar tek başına olmayı tercih edebilir. Fakat istemediği halde yalnız kalmak zorunda olan kişiler için hayat biraz zor olabilir. Yalnızlığa iyi gelebilecek bu alışkanlıkları edinmeyi denerseniz belki de probleminizin çözümü için adım atmış olabilirsiniz.

Başkalarıyla ilgilenin

Arada sırada ihtiyacı olan bir yakınıza çocuğuna bakabileceğini söyleyin, bir şeylerde gönüllü olun ya da komşunuz tatile gidince evcil hayvanıyla ilgilenin… Bunlar yapabileceğiniz başlıca etkinlikler ama çevrenizdekilerle bağ kurmanıza yardım edeceği, ilişkilerinizi güçlendireceği ve yalnızlığınızı azaltacağı garanti.

Çevrenizdekilerle bağlantıda olun

Çevrenizde olan bitenden bağımsız ve habersiz olmayın. Çalışma arkadaşlarınız iş dışında etkinlikler yapıyorsa katılın, komşularınız haftada bir toplanıyorsa siz de kapılarını çalın, birlikte olmak için karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin.

Uykunuza özen gösterin

Uyku fiziksel ve ruhsal sağlık için çok önemlidir. Yalnızlık çeken insanların uykuya dair problemleri vardır ve sağlıklı bir uyku düzenleri yoktur. Uykusuzluk sizin gün içinde enerjinizi ve duygu durumuzu kötü yönde etkiler bu da ilişkilerinize mutlaka yansır.

Açık olun

Yalnızlık sizi eleştirel, olumsuz ve  yargılayıcı yapıyor olabilir ama bu durumda döngüsel bir nedensellikten bahsedebiliriz. Bu tarz davranışlara sahip oldukça ve size gelenlere kapalı oldukça yalnızlığınızdan kurtulmak zorlaşacaktır. Sizinle arkadaş olmaya çalışan insanlara karşı daha açık olmalı ve olumlu duygularla yaklaşmaya alışmalısınız.

Kendinize “Hayatımda ne eksik?” diye sorun

Kendinizi yalnız hissediyorsanız kaybettiğinizi düşündüğünüz ya da özlediğini şeyler olabilir ve bunlar bazen aklınızdan çıkabilir. Hatırlamak için kendinize tekrar tekrar sormanız gerekebilir. Bu soruyu sorarak sorunun kaynağını bulabilirsiniz ve emin olun bir sorunu çözmek, sorunun kaynağını bildiğinizde daha kolaydır.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !