Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Yalnızlık Ömrünüzü Kısaltır Mı?

Yalnızlık Ömrünüzü Kısaltır Mı?

Yazar: Ankara Psikolog

Yalnız olmak, yeni bir araştırmaya göre vücudunuzda hasta olma riskinizi yükselten hücrelerde değişikliğe yol açarak sizin ömrünüzü kısaltabilir.

yalnızlık

Risk faktörü özellikle yaşlı insanlar için etkili.

İngiltere’de 60 yaş üstü insanlarla yapılan çalışma, yalnızlığın nasıl büyük sağlık problemlere neden olabileceğini ortaya çıkarıyor.

Chicago ve California Üniversiteleri’nin yürüttüğü araştırmada yalnızlığın vücudun savaş ya da kaç tepkisini tetiklediğini, bunun da akyuvarların üretimini etkileyerek bağışıklık sistemini sarstığını ortaya koydu.

141 yaşlı ile yapılan çalışmada yaşlanma ve sosyal ilişkiler üzerine durulurken aynı zamanda oldukça sosyal primatlar olan rhesus makak maymunlardan yalnız olanlar incelendi.

Araştırmacılar yalnız kişilerin daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını ve yalnız olmayanlara göre vücutlarında daha yüksek seviyelerde iltihaplanma olduğunu belirttiler. Ayrıca yalnız bireylerin sağlıkları kendilerini daima tehdit altında hissettiklerinden daha hassas olarak değerlendirildi.

Çalışmanın yürütücüsü Caroline Abrahams: “Birçok insanın düşündüğünün aksine yalnızlık, yaşlanmanın normal bir parçası değildir. Yalnızlık hayatı daha mutsuzlaştırmakla da kalmaz aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlığınıza da önemli etkilerde bulunur.” diyor.

Araştırmaya göre ayrıca bir milyondan fazla yaşlı insanın konuşacak bir arkadaşı olmadığını veya bir komşuyla ya da aile üyelerinden biriyle bir aydır görüşmediklerini söyledi. Yani gençler harekete geçmedikçe yaşlanan nüfusun gittikçe yalnızlaşarak daha ciddi sağlık problemlerle karşılaşabileceğini söyleyebiliriz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !