Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Yeme Bozukluklarında 5 Neden

Yeme Bozukluklarında 5 Neden

Yazar: Ankara Psikolog

Yeme bozukluklarına sahip olan insanların %50-70’inin biyolojik nedenlerden ötürü böyle bir sorunu olduğu biliniyor. Fakat yeme bozukluklarının tek kaynağı biyolojik etkenler değil. Çevresel faktörlerin de bu bozuklukların gelişmesinde önemli bir rolü var. Bu içerikte yeme bozukluğuna sebep olan biyolojik ve çevresel etkenleri inceleyeceğiz.

DNA

Yeme bozukluklarına sahip insanlarda, ESSRA geninin eksik olması gibi genetik bir sorun bulunabilir. 10.000 kişide bir görülen bu durum %90 ihtimalle yeme bozukluğu gelişmesine neden oluyor. Bu gen ayrıca içe kapanık kişilik özelliklerinin gelişmesinde de etkili olabiliyor.

Nörotransmitterler

Endokanabinoid sistemin yeteri kadar etkin olmaması da yeme bozukluklarına sebep olabiliyor. İştah, acı ve duyumdan sorumlu bir nörotransmitter, kişilere yemek yedikten sonra bir mutluluk veriyor. Yeme bozukluklarına sahip kişilerde ise bu nörotransmitterden kaynaklı olarak bu mutluluğun yeteri kadar yoğun olmadığı görülüyor.

Kontrolü Özleme Hissi

Bu bir çevresel faktör. Aile üyelerinden birinin kaybı, kedisinin kaçması gibi herhangi bir travma deneyimleyen kişi hayatındaki şeyleri kontrol edemediğini görür. Kontrol edebildiği şey ise yiyebildiği yemek ve bunun miktarıdır. Bu durum kişi için yıkıcı bir duruma ve sonrası için yeme bozukluğu geliştirmesine sebep olabilir.

Stres

Kontrolü Özleme ile benzer olsa da stres iştah kaybından kaynaklanıyor olabilir. Stresin birden çok olumsuz etkisi vardır ve yeme bozukluğu bunlardan sadece birisidir. Belki stres kişinin bir işi tamamlama becerisini yavaşlattığından, yemek konusunda da kişiye bir bağımlılık veya kötü bir alışkanlık kazandırabilir.

Estetik Baskısı

Başka bir çevresel faktör olan estetik baskısı medya veya toplum tarafından dayatılan bir baskıdır. Birçok insan ne kadar çok kilo kaybederse, diyete girerse güzel olacağını düşünüyor ve bu durum kişiler üzerinde bir baskıya, sonrasında ise yeme bozukluğu geliştirmesine yol açıyor. İnsanlar bu yüzden kendilerini aç bırakıyor ve gittikçe sağlıklarını kaybediyorlar.

Kaynak: http://www.psych2go.net/five-factors-of-eating-disorders/

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !